CYFROWA DZIECIĘCA ENCYKLOPEDIA WIELKOPOLAN

Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan

Zespoły uczniów z 226 wielkopolskich szkół podstawowych stworzą Cyfrową Encyklopedię Wielkopolan, złożoną z multimedialnych wpisów poświęconych wybitnym postaciom z każdej z gmin naszego województwa. Wszystko w ramach startującego projektu „eSzkoła Wielkopolska – Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”.

Realizowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu i Ogólnopolską Fundację Edukacji Komputerowej projekt jest interdyscyplinarną przygodą, która pomoże połączyć przedmioty szkolne jak historię, geografię, przyrodę czy język polski z kompetencjami interpersonalnymi uczniów.

Projekt będzie trwał dwa lata. Każdego roku uczniowie w czasie zajęć pozalekcyjnych zajmą się odnalezieniem najciekawszych i najwybitniejszych postaci danej gminy – zarówno historycznych, jak i żyjących obecnie.

Encyklopedia Cyfrowa będzie efektem pracy zespołów projektowych. Uczniowie mają za zadanie znaleźć ciekawą żyjącą lub historyczną postać związaną z ich gminą i stworzyć fiszkę do encyklopedii. Wpisy stworzą swoistą „mapę Wielkopolan” opisanych i umieszczonych ze względu na ich miejsce urodzenia. Encyklopedia będzie widoczna w Internecie jako bezpłatny serwis społecznościowy dzieci z Wielkopolski, jedyny w kraju.

W założeniu po zakończeniu projektu będzie ona nadal rozwijana i stanie się jego trwałym efektem, promującym kulturę i historię Wielkopolski wśród mieszkańców województwa, jak również w pozostałych częściach Polski.

Przeglądanie i poznawanie treści Encyklopedii będzie ułatwione dzięki odpowiedniej strukturze i funkcjonalnością. Każda z opisywanych postaci będzie miała w tej aplikacji swoją mikro-stronę, a w nawigacji pomocna będzie wyszukiwarka oraz  interaktywna mapa „Moja Wielkopolska” pozwalająca na wirtualne poruszanie się po terenie województwa i otwieranie opisów osób z poszczególnych gmin.

Opiekunowie projektu w naszej szkole:

Daria Jakubowska

Sylwia Kowalska