01 września 2014
1 września 2014 r. uczniowie naszej szkoły rozpoczęli nowy rok szkolny. Inauguracje uświtnił występ klasy III, a swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Lipno. Po raz pierwszy w naszej szkole rozpoczną naukę dwie klasy pierwsze, których wychowawcami zostały panie Hanna Czerwińska i Regina Skirtun. Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy powodzenia i wieu sukcesów.
10 września 2014
10.09.2014r. Panie z Olimpijskiej Szkółki Tańca i Dobrych Manier Hajdasz zachęciły uczniów klasy I, II, III do udziału w tanecznym programie edukacyjno-wychowawczym dla dzieci. Głównym celem programu jest zapewnienie dzieciom jak najlepszych warunków dla rozwoju ich zainteresowań. Poprzez zabawę i taniec dzieci uczą się zasad dobrego zachowania.
13 września 2014 r.
13 września 2014r. grupa 16 uczniów z klas IV – VI wzięła udział w „Biegu Olimpijskim” w Racocie.
Przed startem do biegu odbyła się uroczystość z ceremoniałem olimpijskim - flaga olimpijska powędrowała na maszt, po czym nastąpiło zapalenie znicza. Zaszczytu tego dostąpił znany trener – Czesław Cybulski, wychowawca wielu medalistów: Szymona Ziółkowskiego, Anity Włodarczyk i Pawła Fajdka.
Była to impreza typowo rekreacyjna, która miała na celu popularyzację biegania i czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Można było biec lub maszerować z kijkami. Każdy uczestnik pokonał dystans 3,5 km i otrzymał dyplom udziału, na podstawie którego uczestniczył w losowaniu nagród – rowerów. W tym roku nie dopisało nam szczęście, ale może w przyszłym znowu się do nas uśmiechnie!
20 września 2014 r.
20 września 2014r. grupa uczniów pojechała rowerami do Lipna na imprezę biegową „Pożegnanie Lata” zorganizowaną przez GOK, LUKS „Orzeł” Lipno i GOPS.
Najlepiej zaprezentowały się dziewczęta biegnące w kategorii klas IV – VI na dystansie 800m. I miejsce zajęła Kinga Mroczek, II miejsce – Dominika Andrzejewska, a V – Oliwia Reszczyńska. Sonia Zalewska z klasy pierwszej przybiegła na piątym miejscu wśród dziewczynek klas I – III.
Po biegu można było korzystać ze zjeżdżalni dmuchanego zamku, wspinaczki a także skosztować kiełbasek z grilla.
Imprezę zakończył towarzyski mecz piłki nożnej nauczycieli z samorządowcami. W drużynie nauczycieli grali m.in. uczący w naszej szkole – p. Arleta Zalewska i p. Andrzej Fularz.
23 września 2014 r.
W ramach akcji „Bezpiecznie przez Leszno i powiat”, policjanci z Lipna wręczyli we wtorek 23.09.2014r. kamizelki odblaskowe naszym pierwszoklasistom. Jest to już kolejna edycja programu, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach naszej miejscowości poprzez promowanie prawidłowych zachowań w ruchu drogowym.
25 września 2014 r.
25.08.2014r. podpisano porozumienie dotyczące współpracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci oraz udział w realizacji policyjnego projektu edukacyjnego pod nazwą „Bezpiecznie to wiedzieć i znać!” Program ma charakter długofalowy. Realizowany będzie w ramach edukacji wczesnoszkolnej, a jego treści będą powtarzane, pogłębiane i rozszerzane w poszczególnych klasach I etapu edukacyjnego. Założenia programu ściśle skorelowane są z podstawą programową. Koordynatorem programu została Pani Hanna Czerwińska wychowawczyni klasy Ia.
25 września 2014 r.
Dnia 25 IX 2014r. najlepsi biegacze z klas IV-VI wzięli udział w gminnych mistrzostwach w biegach przełajowych, które odbyły się w Górce Duchownej. Uczniowie rywalizowali w grupach wiekowych dziewcząt i chłopców. 600m musieli przebiec czwartoklasiści, a 1200 uczniowie klas V i VI. Spośród naszych reprezentantów złote medale zdobyli Aleksy Ochmański i Kinga Mroczek, srebrne – Dominika Andrzejewska i Oliwia Reszczyńska, a brązowy - Aleksandra Linke.
26 września 2014 r.
26.09.2014r. dzieci z klas I –III obejrzały przedstawienie „Doktor Dolittle i przyjaciele”, które zorganizowała pani Agnieszka Kozłowska – pracownik Biblioteki Publicznej w Lipnie filia w Wilkowicach. W bajkowe postacie wcielili się aktorzy ze Studia Teatralnego ART – RE z Krakowa. Przedstawienie było ciekawe, ponieważ mogły w nim uczestniczyć dzieci z widowni grając małe role.
01 październik 2014r.
Dnia 1 X 2014r. odbyły się w Lipnie mistrzostwa w piłce nożnej uczniów Szkół Podstawowych. Drużyna naszej szkoły zajęła II miejsce. Bramki dla nas zdobyli: Aleksy Ochmański – 6, Kacper Domagała – 3, Mikołaj Noga i Konrad Noga po 2 i Artur Jurga – 1. Aleksy otrzymał tytuł najlepszego strzelca turnieju. Świetnie spisali się również: nasz bramkarz – Dominik Gbiorczyk oraz jedyna w turnieju dziewczyna – Kinga Mroczek, która grała w obronie.
02 październik 2014 r.
2 października 2014r. uczniowie klasy drugiej wybrali się autobusem komunikacji miejskiej na wycieczkę do Leszna. Dzieci były w kinie, obejrzały film pt. „ Wakacje Mikołajka”. Po filmie nastąpiło zwiedzanie Leszna. Były w mini zoo oraz na stadionie im. Alfreda Smoczyka. Spacerując ulicami miasta poznały jego architekturę, pamiątkowe tablice, niektóre zabytki. W sklepach przy rynku ćwiczyły posługiwanie się pieniędzmi wydając je na drobne upominki i zabawki. Do Wilkowic wróciły również autobusem komunikacji miejskiej, ćwicząc kasowanie biletu oraz ucząc się poprawnego zachowania się w miejscach publicznych.
Dnia 14 października 2014r. obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy piątej z opiekunem Samorządu Uczniowskiego przygotowali przedstawienie dla nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Podczas apelu podziękowali nauczycielom za trud nauczania i wychowania. W dowód wdzięczności uczniowie podarowali kwiatki zrobione przez uczennicę klasy trzeciej Nadię Buyondo. Pani Dyrektor w imieniu Pana Wójta i własnym złożyła życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom.
ZABAWA ANDRZEJKOWA KLAS IV-VI
26 października 2014 r.
Jak co roku w naszej szkole zorganizowana została zabawa andrzejkowa dla klas I- III. 26 listopada najmłodsze klasy doskonale bawiły się przy tradycyjnych wróżbach. Między innymi przeprowadzono przestawianie buta przez próg, przekłuwanie serca z imieniem przyszłego męża lub przyszłej żony, kręcenie butelką. Nie zabrakło najważniejszego – a mianowicie lania wosku. Po zakończeniu zabaw klasowych klasa III wraz z wychowawcą zaprosiła wszystkich uczniów edukacji wczesnoszkolnej na wspólną zabawę na sali gimnastycznej. Dziewczynki z klasy III przywitały wszystkich tańcem, który same przygotowały. Wystrojona w balony, serpentyny i łańcuchy sala prezentowała się pięknie, a dzieci w najróżniejszych przebraniach bawiły się znakomicie. O oprawę muzyczną zadbali uczniowie z klasy VI, którym bardzo dziękujemy.
29 października 2014 r.
29.10.2014 odbyło się uroczyste ślubowanie na ucznia klas pierwszych.
Pani dyrektor D. Urbańczak pasowała uczniów w obecności zaproszonych rodziców, nauczycieli i uczniów starszych klas. Na uroczystość przybyłą zła czarownica, która zamieniła wszystkie pierwszaki w „ leniuchy” Na szczęście zjawiła się też dobra wróżka, która znalazła sposób na złe zaklęcie. Uczniowie wybrali się do czterech krain i udowodnili, że potrafią pracować, śpiewać, kochać swój kraj i zły czar prysł. Po części artystycznej nastąpiło uroczyste ślubowanie, uczniowie złożyli przysięgę – obiecali uczyć się pilnie, być grzecznymi, szanować dobre imię szkoły, być dobrym Polakiem. Na zakończenie pierwszaki otrzymały drobne upominki i udały się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
07 listopada 2014r.
07 listopada 2014 r.
Dnia 7 listopada 2014r. odbyła się w szkole akademia z okazji Święta Niepodległości. Montaż poetycko – muzyczny przygotowali uczniowie z klas: piątej i szóstej. Przedstawiona została sprawa okoliczności utraty i odzyskania wolności przez państwo polskie. Recytowano wiersze i śpiewano pieśni patriotyczne. Na korytarzu zaprezentowano gazetkę związaną ze świętem listopadowym.
07 listopada 2014r.
7 listopada w piątkowe popołudnie obchodziliśmy wspólnie z innymi uczniami szkół Gminy Lipno Święto Niepodległości. Zebraliśmy się na boisku szkoły w Lipnie, skąd razem z żołnierzami Jednostki Wojskowej w Lesznie, Orkiestrą Dętą z Włoszakowic, przemaszerowaliśmy pod Urząd Gminy. Tam wysłuchaliśmy przemówień, odbył się apel poległych oraz salwa honorowa wykonana przez żołnierzy Kompani Honorowej Wojska Polskiego w Lesznie. Następnie udaliśmy się do sali Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie obejrzeliśmy ciekawy program słowno – muzyczny przygotowany przez naszych starszych kolegów z Gimnazjum w Lipnie.
W naszej szkole działa „Klub Wiewiórka i w swych szeregach zrzesza uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Jak co roku uczniowie klas I biorą udział w uroczystym pasowaniu na członka Klubu Wiewiórka. W tym roku pasowanie przygotowała klasa III wraz z opiekunem Klubu p. Darią Jakubowską. Podczas tego spotkania dzieci dowiedziały się jak prawidłowo należy się odżywiać, dbać o czystość, ubierać się stosownie do pogody, spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu. Uczniowie klas I musieli złożyć uroczystą przysięgę. Dzieci otrzymały dyplomy potwierdzające przystąpienie do Klubu Wiewiórka. Na zakończenie wszyscy uczniowie zostali poczęstowani jabłkiem i marchewką.
05 grudnia 2014r.
5grudnia 2014r. wszystkie klasy w naszej szkole odwiedził Święty Mikołaj. Towarzyszyły mu Śnieżynki. Mikołaj prosił każde dziecko o przeskoczenie rózgi w zamian każdy otrzymał kalendarz adwentowy z czekoladkami. Dzieci były bardzo szczęśliwe i cieszyły się z odwiedzin niezapowiedzianego gościa
10 grudnia 2014r.
Tradycyjnie tak jak w ubiegłych latach 10 grudnia 2014r. w sali Jednostki Wojskowej w Lesznie odbył się Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej uczniów szkół podstawowych gminy Lipno. Mecze sędziowali żołnierze Pułku Przeciwlotniczego. W wyniku rywalizacji drużyna naszej szkoły zajęła III miejsce. Puchar oraz statuetki ufundował wójt gminy Lipno Pan Jacek Karmiński. Naszym chłopcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
15 grudnia 2014
Dnia 15 grudnia klasy I b i III miały okazję odwiedzić fabrykę bombek w Lesznie. Dzieci zobaczyły cały proces powstawania ozdoby – od wydmuchiwania, przez srebrzenie, aż po ozdabianie ręczne. Ten ostatni etap niezmiernie spodobał się dzieciom, gdyż ze zdumieniem obserwowały panie, które własnoręcznie malowały każdą bombkę. Na zakończenie wizyty każde dziecko otrzymało bombkę z napisanym własnym imieniem.
19 grudnia 2014r.
19 grudnia 2014r. w naszej szkole odbyła się szkolna wigilia. Po raz pierwszy przygotowaliśmy świąteczne stoły w sali wiejskiej. Uczniowie klasy pierwszej, piątej i szóstej przygotowali jasełka pt. „Wesoła Nowina”. Po przedstawieniu Oliwia Reszczyńska zagrała na skrzypcach dwie kolędy wprowadzając uczniów w świąteczny nastrój. Po wysłuchaniu kolęd uroczyście odczytano fragment z Pisma Świętego o narodzeniu Pana Jezusa. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami składając sobie życzenia podzielili się opłatkiem i obdarowali się prezentami. Mamy z Rady Rodziców przygotowały poczęstunek - pierniki, mandarynki, soczki. Czas spędzono w miłej i świątecznej atmosferze przy dźwiękach polskich kolęd.
06 stycznia 2015
We wtorek 6 stycznia 2015r. po raz pierwszy wyruszył ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wilkowicach orszak Trzech Króli. Przebrane dzieci udały się do kościoła pod wezwaniem Świętej Edyty, gdzie uczestniczyły we Mszy Świętej. Po nabożeństwie uczniowie klasy piątej i szóstej przedstawili zebranym Jasełka. Przedstawienie przygotowała Pani Arleta Zalewska – katechetka, o oprawę muzyczną zadbał nauczyciel muzyki – Pan Bogusław Urban.
13 lutego 2015 r.
Jak co roku uczniowie uczcili pamięć i oddali hołd patronowi szkoły - powstańcom wielkopolskim. 13 lutego odbyła się uroczysta akademia poświęcona 97. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego.
Apel rozpoczął się od odśpiewania hymnu narodowego. Następnie delegacja uczniów zapaliła i zaniosła znicz pod tablicę z nazwiskami powstańców. Uczniowie klas IV-VI recytowali wiersze o dzielnych powstańcach i swojej małej ojczyźnie-Wielkopolsce. Dzieci zaśpiewały również pieśni patriotyczne: ,,Dziś idę walczyć mamo” oraz ,,Nie damy grabić naszych ziem…” na melodię ,,Roty”. Wcielono się w postać wielkiego patrioty Ignacego Paderewskiego, witających go mieszkańców Poznania i powstańca wielkopolskiego. Akademia zakończyła się wymienieniem nazwisk dowódców i uczestników powstania oraz odśpiewaniem hymnu szkoły. Wszyscy uczniowie i nauczyciele na znak pamięci
o bohaterskich czynach powstańców zawiesili na piersi biało-czerwona rozetkę-symbol powstania wielkopolskiego.
Po zakończeniu części artystycznej każda klasa musiała wykonać zadanie związane
z powstaniem wielkopolskim.
06 marca 2015
Piątek 06.03.br. był dla uczniów Szkoły Podstawowej w Wilkowicach dniem dość wyjątkowym. Tego bowiem dnia uczniowie wraz z rodzicami należącymi do tzw. ”trójek klasowych” przyszli do szkoły na godz. 19:00 na „wieczór z bajką”.
Dzieci już po raz kolejny miały okazję obejrzeć przedstawienie wykonane przez grono pedagogiczne. Tym razem był to „Czerwony Kapturek”, w którym udział wzięła część nauczycieli wraz z dwójką uczniów.
W rolę Czerwonego Kapturka wcieliła się Aleksandra Kędzia z kl. V, rolę gajowego zagrał Patryk Kaczmarek z kl. VI natomiast rolę wilka bezkonkurencyjnie odegrała p. dyrektor szkoły – Dorota Urbańczak. Babcią w przedstawieniu była p. Arleta Zalewska, w mamę Czerwonego Kapturka wcieliła się p. Ewelina Juśkiewicz- Szymańska. W bajkowy klimat wprowadziła wszystkich obecnych p. Lucyna Stachowiak. Świetnie przygotowaną scenografię wykonały – p. Karina Vinny i p. Martyna Fęglerska, oprawę muzyczną przygotował p. Bogusław Urban w jego zastępstwie za muzykę na przedstawieniu odpowiedzialna była p. Daria Jakubowska.
Gośćmi specjalnymi wieczornego spotkania była p. Agnieszka Kozłowska z biblioteki gminnej – filia w Wilkowicach oraz sołtys- p. Mieczysław Reszczyński. Nasi goście po zakończonym przedstawieniu wspólnie odczytali bajkę dla dzieci.
Czas umilił nam również pokaz tańca uczniów szkoły, uczęszczających na zajęcia taneczne „Hajdasz”. Wszyscy zebrani w sali gimnastycznej mieli także okazję poruszać się w rytmie skocznej muzyki.
Po obejrzeniu i wysłuchaniu bajki oraz po muzycznych „wygibasach” uczniowie w klasach konsumowali kanapki i ciasta przygotowane przez mamy. Następnie wykonywali między innymi prace plastyczne.
O godzinie 22:00 rodzice odebrali swoje pociechy ze szkoły.
Wszystkim obecnym oraz osobom, które pomogły w przygotowaniach serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że uczniowie miło i z uśmiechem wspominać będą ten dość nietypowy wieczór w szkole.
E. J.-Sz.
19 marca 2015r.
W czwartek 19 marca 2015r. Pani Agnieszka Kozłowska zaprosiła uczniów klasy drugiej i trzeciej na spotkanie z autorem książek dla dzieci Panem Maciejem Pałaszem. Pan Marcin Pałasz to bardzo wesoły człowiek, opowiadał ciekawe historie swojego życia, które były inspiracją do napisania wielu książek. Humorystyczne opowiastki sprawiły dzieciom wiele radości. Uczniowie zadawali Panu Marcinowi wiele pytań, na które chętnie i z zainteresowaniem odpowiadał. Po ciekawych opowieściach uczniowie mogli obejrzeć wiele książek przez autora napisanych, zakupić je i otrzymać autograf. Pani Agnieszce Kozłowskiej dziękujemy za zorganizowanie spotkania i zaproszenie uczniów naszej szkoły.
20 marca 2015r.
W piątek 20 marca 2015r. uczniowie klas I – III oraz grupa starszaków z przedszkola barwnym pochodem udali się ulicami wioski witać wiosnę. Dzieci w kolorowych strojach niosły wykonane przez siebie lub wspólnie z rodzicami marzanny – symbolizujące odchodzącą zimę. Niosły przystrojone wiosenne gałązki. Przedszkolacy idąc grali na własnoręcznie wykonanych instrumentach perkusyjnych. Na szkolnym boisku przy gromkich okrzykach kukły zostały spalone. Dzieci powitały wiosnę prezentując wesołe piosenki. Wszyscy w miłej atmosferze i dobrych humorach wrócili do szkoły.
20 marzec 2015 r.
20 marca w naszej szkole odbył się Dzień Wiosny. Uczniowie klas IV - VI ubrali się kolorowo i wykonywali transparenty oraz flagi z wiosennymi hasłami i obrazkami. Następnie udali się na spacer po Wilkowicach, podczas którego starali się wygonić zimę i przywitać nowa porę roku śpiewając piosenki. Uczestniczyli też w paleniu Marzanny, które przygotowały klasy I-III naszej szkoły. Zapraszamy do galerii, w której znajdują się zdjęcia z kolorowego pochodu.
20 kwietnia 2015r.
20 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w mistrzostwach gminy Lipno w warcabach klasycznych, ktòre odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury. Naszą szkołę reprezentowali zwycięzcy poszczegòlnych kategorii wyłonieni podczas szkolnych mistrzostw. Największy sukces odniòsł Houcine Baccari, ktòry zajął drugie miejsce w kategorii chłopcòw klas IV - VI.
22 kwietnia 2015 r.
22 kwietnia 2015 roku w naszej szkole uczniowie brali udział w obchodach Dnia Ziemi. Uroczystości obejmowały zajęcia w klasach oraz spotkanie na sali gimnastycznej. W klasach uczniowie pracowali nad przydzielonymi zadaniami. Klasa Ia wykonywała "Śmieciojadka", Ib zajmowała się pracą plastyczną "Jak wyobrażam sobie Ekoludka?", klasa II wykonywała opaskę na głowę ozdobioną motywami przyrodniczymi, klasa III rozwiązywała krzyżòwki, IV wykonywała plakaty o tematyce ekologicznej, V układała zwrotkę do piosenki "Ziemia -wyspa zielona", a VI układała listy do Ziemi. Podczas spotkania na sali gimnastycznej uczniowie obejrzeli przedstawienie "Ekokapturek" przygotowane przez uczniòw klasy V i p.Fularz. Wszystkie klasy przygotowały także kròtką prezentacje przydzielonych zadań.
28 kwietnia 2015 r.
7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. W związku z tym kwiecień nazwany został miesiącem kultury zdrowotnej. W tym roku tematem przewodnim wybrano zdrowy sposób odżywiania. Jednakże do zdrowego stylu życia zalicza się także aktywne spędzanie czasu wolnego, dbanie o higienę osobistą i ekologię. Te wszystkie zagadnienia są omawiane na zajęciach w klasach I – III.
28 kwietnia uczniowie edukacji wczesnoszkolnej, jako członkowie szkolnego Klubu Wiewiórka spotkali się wspólnie, aby zaprezentować rożne sposoby zdrowego stylu życia.
Klasa Ia wykonała prace plastyczne pod hasłem: „Ruch to zdrowie, każdy mądry Ci to powie”. Zaprezentowała również piosenkę o zdrowym odżywianiu się.
Klasa Ib namalowała prace plastyczne na temat: „Ćwicz razem z nami, zgubisz zbędne kilogramy”. Uczniowie wyrecytowali również wiersz o zdrowiu.
Klasa II w pracach plastycznych zmierzyła się z tematem: „Graj często w piłkę, poświęć czas biegom, a będziesz zdrowy, drogi kolego”. Dzieci przedstawiły również samodzielnie przygotowane, humorystyczne scenki o zdrowiu.
Klasa III wykonała prace plastyczne pod hasłem: „Zdrowo się odżywiam. Jem owoce i warzywa”. Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny prezentujący zdrowy styl życia i jego pozytywne skutki.
Spośród wszystkich prac plastycznych, z każdej klasy wybrano 3 prace. Ich autorzy otrzymali drobne upominki. Wyróżnione osoby to:
Klasa Ia: Natalia Grobelna, Remigiusz Świerzewski, Kamila Stefańsa
Klasa Ib: Maja Cichoszewska, Wiktoria Karpisz, Anna Rozwadowska
Klasa II: Marika Grygier, Mikołaj Grobelny, Michał Dubski
Klasa III: Maksymilian Wierzba, Julia Iniec, Zuzanna Marcinkowska
GRATULUJEMY!!!
29 kwietnia 2015 r.
29 kwietnia reprezentanci z klas I – III uczestniczyli w Olimpiadzie Sportowej w Lipnie. Uczniowie rywalizowali ze sobą w wielu konkurencjach sportowych na poziomie każdej klasy.
W rywalizacji klas I nasi uczniowie zajęli miejsce tuż za podium. Na pamiątkę otrzymali dyplom uczestnictwa w zawodach.
W kategorii klas II reprezentanci naszej szkoły zdobyli brązowy puchar, za zajęcie 3. miejsca.
Również 3. miejsce i brązowy puchar zdobyli uczniowie z klasy III.
Wszystkim zawodnikom dziękujemy za wysiłek i godne reprezentowanie naszej szkoły w tych zawodach. Gratulujemy zdobytych miejsc i życzymy kolejnych sukcesów sportowych.
30 kwietnia 2015 r.
30 kwietnia odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie przypomnieli najważniejsze fakty z 1791 roku i zaprezentowali przedstawienie, które podkreślało wagę tego wydarzenia i wyjaśniało czym jest konstytucja. Dzieci wcieliły się w rolę carycy Katarzyny II i zaborców ukazując skutki uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Uczniowie klas IV-VI zaśpiewali pieśni patriotyczne ,,Niepodległa, niepokorna”
oraz ,,Takie miejsce”. Nie mogło zabraknąć najbardziej znanego utworu upamiętniającego
to wydarzenie, czyli pieśni ,,Witaj, majowa jutrzenko”. Akademia zakończyła się oddaniem hołdu twórcom i zwolennikom pierwszej konstytucji w Polsce.
07 maja 2015r.
07.05.2015 klasy Ia i Ib pojechały na wycieczkę do Górska „ Zagroda u Rzeźbiarza”
Uczniowie mieli okazję zwiedzić galerię rzeźb ptaków. Było w niej prawie 300 wykonanych w lipowym drewnie rzeźb ptaków naturalnej wielkości, pomalowanych na rzeczywiste kolory i umieszczonych na gałęziach. Odbył się także pokaz rzeźbienia. Kolejną z atrakcji było uczestniczenie przy wypieku chleba tradycyjnym sposobem w piecu chlebowym i wyrabianiu masła. Dzieci także chętnie wzięły udział w przejażdżce kucykiem. Na zakończenie odbył się grill i wszyscy oprócz kiełbaski mogli spróbować upieczonego wcześniej chleba z masłem lub powidłami.
Pogoda dopisała, wszyscy świetnie się bawili i z uśmiechem na twarzach wrócili do domu.
18 maja 2015r.
Uczniowie klas V i VI brali w tym roku udział w wycieczce do Kotliny Kłodzkiej. Mięli możliwość obejrzenia Twierdzy Kłodzko oraz wysłuchania jej burzliwej historii, mogli przekonać się, jak wyglądało codzienne życie oraz praca żołnierzy. Zgłębiali również tajemnice Błędnych Skał i wspięli się na Szczeliniec. Uczniowie mięli możliwość poznania historii oraz geografii Gór Stołowych i zapoznanie się z lokalnym folklorem.
21 maja 2015r.
21 maja 2015r. klasa III wraz z wychowawczynią w ramach „Zielonej Szkoły” udała się do Oczyszczalni Ścieków w Henrykowie. Dzieci miały okazję zobaczyć cały proces oczyszczania nieczystości, które spływają z terenu całej gminy Lipno.
Uczniowie zapoznali się z poszczególnymi etapami, przez które przepływają nieczystości. Te elementy oczyszczalni ścieków to: kolektor zbiorczy i przepompownia, sito mechaniczne, piaskownik, osadnik wstępny, reaktor biologiczny, komora fermentacji, osadnik wtórny. Oczyszczona woda zostaje wypuszczona do rzeki Rów Polski.
Po zajęciach w terenie dzieci odbyły lekcję, podczas której obserwowały bakterie pod mikroskopem i wypełniały karty pracy. Zajęcie były bardzo ciekawe i interesujące.
23 maja 2015r.
Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilkowicach oraz Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wilkowicach w dniu 23 maja br. zorganizowały festyn z okazji Dnia Dziecka pod hasłem „STRAŻACY DZIECIOM”. Impreza połączona została z obchodami 80-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilkowicach. Festyn odbył się na boisku LUKS „Korona” Wilkowice w godzinach od 16.00 do 19.00.
Obfitował on w wiele atrakcji dla najmłodszych oraz dorosłych. Dzieci chętnie korzystały m.in. ze zjeżdżalni, zamku dmuchanego, trampoliny, modelowania balonów. Uczestniczyły w zabawie z chustą animacyjną. Konkurencje prowadził rekordzista Guinnesa Pan Krzysztof Tumko. Dodatkowymi atrakcjami były: pokazy wykorzystania wozy strażackiego, prezentacja motocykli żużlowych, przejażdżki bryczkami. Strażacy z jednostki OSP w Lipnie prezentowali udzielanie pierwszej pomocy ofierze wypadku samochodowego. Nie zabrakło konkursów prowadzonych przez nauczycieli z miejscowej szkoły. Był tor przeszkód, podbijanie piłki nożnej, slalom piłkarski zakończony strzałem na bramkę i bieg kelnera. Dla wszystkich dzieci udział w zabawach był bezpłatny. Uczestnicy i zwycięzcy konkursów otrzymywali słodycze. Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wilkowicach ufundowała dla uczniów szkoły talony na lody i kiełbasę. Dla wszystkich uczestników festynu były nieodpłatne ciasta i kawa. Po godzinie 19.00 rozpoczęła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu Power.
Organizację imprezy wsparli sponsorzy: OSP Wilkowice, sklepy „Krzyś” – Artykuły Pochodzenia Niemieckiego, firma „Szabet” – Ogrodnictwo na pokolenia, „Auto-Picz” Szymon Picz, Hurt-Gaz, Piekarnia – Cukiernia W. Grygier, Krzysztof Tumko – leszczyński ultramaratończyk, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wilkowiach.
27 maja 2015 r.
Uczniowie kl. Ia , kl. II oraz dzieci tańczące w zespole „Hajdasz” 27.05.2015 umiliły wieczór paniom należącym do „ koła Gospodyń Wiejskich”, które obchodziły dzień mamy.
Uczniowie zaprezentowali wiersze, piosenki, oraz układy taneczne.
02 czerwca 2015r.
We wtorkowe popołudnie 02.06.2015r. uczniowie kl. Ia wraz ze swoimi rodzicami oraz wychowawcą wybrali się na przejażdżkę rowerową do lasu. Wszystkie dzieci zaprezentowały swoje umiejętności jazdy na rowerze i tym samym dały potwierdzenie temu, że możemy organizować więcej takich aktywnych wypadów. Na zakończenie wycieczki na wszystkich uczestników czekały napoje i słodki poczęstunek.
08 czerwca 2015r.
W ramach zajęć „Zielonej Szkoły” klasa II i III wraz z wychowawczyniami pojechała do Nadleśnictwa Włoszakowice – Leśniczówki Koczury. Pod okiem pani przewodnik dzieci zobaczyły ochronkę dla leśnych zwierząt, min. jeleni, saren, dzików. Poza leśnymi zwierzętami są tam również zwierzęta domowe, np. różne gatunki kur, koty, psy. W leśniczówce Koczury uczniowie zobaczyli również pawie, różne gatunki ptaków oraz wiele odmian papug. Uczniowie obejrzeli również muzeum historyczne dotyczące prac w lesie.
Podczas pobytu dzieci mogły wspólnie ograć w piłkę na boisku oraz aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Pod koniec spotkania odbyło się wspólne grillowanie.
11 czerwca 2015r.
Klasa II i III oraz część uczniów z klasy IV wraz z wychowawczyniami wybrali się na niecodzienną lekcję historii do Ochli i Drzonowa.
Atrakcje rozpoczęły się w skansenie w Ochli, niedaleko Zielonej Góry. Tam dzieci miały okazję zobaczyć chaty z XVI - XVIII wieku. Zapoznały się ze stylem życia i mieszkania ludzi z tamtych czasów. Uczniowie zobaczyli jak w sposób mechaniczny pozyskiwano kiedyś len, mieli okazję mielenia ziarna na mąkę, mogli popracować przy kołowrotku. Dzieci przyglądały się także wyrabianiu ciasta na chleb oraz siekaniu trawy na pokarm dla zwierząt. Uczniowie uczestniczyli również w lekcjach muzealnych malowania na szkle oraz tkactwa. Wykonane prace mogli zabrać do domu na pamiątkę. Dzieci miały okazję także zakupić rękodzieło: haftowane serwetki, gliniane dzbanki, rzeźbione figurki, biżuterię.
Następnie wszyscy udali się do Drzonowa, gdzie mieści się Lubuskie Muzeum Wojska Polskiego. Tam dzieci zobaczyły mundury, broń, rakiety oraz całe wyposażenie wojskowe żołnierzy z czasów II wojny światowej. Jednak największe zainteresowanie wzbudziły stare samoloty, czołgi i działa wojskowe.
16 czerwca 2015r.
16 czerwca klasa II i III miały okazję odbyć niezwykłą podróż, pełną ciekawych informacji, nowych doznań i fascynujących zadań. Uczniowie tych klas wzięli udział w grze edukacyjnej „Bezpieczne wędrówki”. Gra została przeprowadzone przez wolontariuszki z Fundacji PZU.
Udział w tych zajęciach pozwolił spojrzeć z innej perspektywy na zagadnienie, jakim jest bezpieczne zachowanie się uczniów. Dzieci w formie zabawy analizowały konsekwencje niewłaściwych zachowań podczas wyjazdu nad wodę. Wspólnie określały jakie zachowania mogę ich uchronić przed negatywnymi konsekwencjami.
Dzięki tym zajęciom uczniowie utrwalali wiedzę i umiejętności dotyczące bezpiecznych zachowań w sytuacjach zagrożenia. Dzieci pracowały kilkuosobowych grupach, co sprzyjało rozwojowi ich kreatywności, pomysłowości, umiejętności współdziałania.
Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali od Pań z PZU słodki upominek oraz kamizelki odblaskowe.