WYRÓŻNIENIE SPECJALNE i 25 miejsce w kategorii średnie szkoły Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wilkowicach w konkursie związanym ze zbiórką baterii
ZBIERAJ BATERIE I TELEFONY to długofalowy, ogólnopolski program edukacyjny dla szkół na temat prawidłowego pozbywania się zużytych baterii i telefonów komórkowych.
Program ZBIERAJ BATERIE I TELEFONY poprzez praktyczne działania oraz systematyczną edukację ekologiczną zachęca dzieci i młodzież do właściwego postępowania z odpadami niebezpiecznymi oraz przekonuje do przyjaznych środowisku naturalnemu postaw i nawyków.
W dniu 28 czerwca otrzymaliśmy taką wiadomość:
"Szanowni Państwo,
serdecznie dziękujemy za aktywny udział w IX Edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Szkół „ZBIERAJ BATERIE I TELEFONY!”.
Poprzez selektywną zbiórkę odpadów uczniowie Państwa Placówki przyczynili się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Przekazane baterie trafiły do Zakładu Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Biosystem S.A., gdzie zostaną poddane procesom recyklingu i odzysku. Jednocześnie informujemy, że w IX edycji Programu ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W WILKOWICACH zebrała 282 kg zużytych baterii i akumulatorów."
Zwycięskie placówki otrzymują bony, które mogą zrealizować we wskazanym przez organizatora, sklepie internetowym, zgodnie z regulaminem programu. Nasza szkoła otrzymała za zbiórkę baterii bon o wartości 100 złotych który możemy zrealizować w określonym miejscu wyznaczonym przez organizatora. Dziękujemy wszystkim którzy zbierali baterie i zaangażowali się w tą akcję.
Link http://www.zbierajbaterie.pl/aktualnosci/wyniki-ix-edycji-zbieraj-baterie-i-telefony
Uroczyste zakończenie roku to dla każdego ucznia chwila niezwykle radosna, niosąca za sobą trud dziesięciu miesięcy nauki, jednocześnie jednak rozpoczynająca okres dwumiesięcznego wypoczynku, zabawy i przygód. 25 czerwca wszyscy uczniowie naszej szkoły spotkali się na uroczystości zakończenia roku wraz z rodzicami, nauczycielami i dyrekcją szkoły. Ze względu na sytuację, odbywało się to w trzech etapach: klasy 1-3, następnie 4-5 i 6-8. Klasa 8 żegnała się z naszą szkołą. Uczniowie tej klasy przygotowali krótką część z podziękowaniami ale zdecydowanie najważniejszą częścią ich występu oprócz rozdania świadectw był pięknie wytańczony polonez. Na apelu odbyło się również krótkie pożegnanie klasy ósmej przez klasę siódmą a następnie wręczenie świadectw.
Pani dyrektor podziękowała wszystkim za wysiłek włożony w proces edukacyjny oraz życzyła udanych, bezpiecznych wakacji.
Z okazji zakończenia roku szkolnego wszystkim uczniom gratulujemy świetnych świadectw (i tych mniej świetnych też)
Do zobaczenia we wrześniu!
W dniu dzisiejszym 24 czerwca uczniowie naszej szkoły spędzili czas ze swoimi wychowawcami. Zrobili trochę porządków - szafki oraz klasa a następnie mogli się integrować chociażby jak klasa 6b miło spędzać czas w swoim towarzystwie i grać - ale nie na komórce czy komputerze . O określonej godzinie najpierw klasy 1-3 a potem 4-8 schodziły na boisko szkolne i uczestniczyły w apelu na którym ogłoszone zostały wyniki konkursów i rozdanie nagród.
Nasza szkoła jest zawsze otwarta na wszelkie działania zwłaszcza ekologiczne. Dosłownie na koniec roku szkolnego wzięliśmy udział w konkursie "Kreatywny domek dla pszczół" zorganizowany przez Gminę Lipno. Klasy od 4-6 otrzymały konstrukcję niezbędną do wykonania pracy konkursowej - czyli domku dla pszczół. W pracy można było wykorzystać wiele naturalnych materiałów oraz surowce wtórne. Czasu nie było za wiele ale udało nam się wykonać zadanie. Rozstrzygnięcie konkursu będzie we wrześniu. Trzymamy kciuki za wszystkie "hotele dla pszczół". Zaangażowanym klasom, uczniom dziękujemy za szybką organizację i wkład pracy. Czekamy na wyniki.
Ostatnie dni w szkole wcale nie muszą być nudne czy nieciekawe. Dzięki rodzicom uczniowie klasy 6b mogli w dniu dzisiejszym skorzystać z okazji i integrować się, miło spędzić czas w swoim towarzystwie przy pizzy i ruchu na świeżym powietrzu. Zabawa była przednia, pogoda dopisała. Bardzo dziękujemy rodzicom za taką możliwość spędzenia wspólnego czasu a w szczególności Pani Piech - która była głównym organizatorem.
W ramach edukacji przyrodniczej uczniowie III a poznawali i omawiali zioła oraz dowiedzieli się co to zielnik. W celu utrwalenia wiadomości wykonywali zielniki. Najpierw musieli odbyć wycieczkę czy spacer w celu poszukiwania ziół. Potem poszukać informacji na ich temat. Następnie to wszystko zebrać w jedną całość. Efekty ich pracy były wspaniałe.
Uczniowie IIIa przygotowali dla swoich kochanych tatusiów nie tylko życzenia, ale też własnoręcznie wykonane etui na długopisy z pięknym krawatem i napisem SUPER TATA. Na pewno taki prezent będzie bardzo przydatny.
W dniach 25-27.05.2021r. uczniowie klasy ósmej pisali egzamin ósmoklasisty. W pierwszym dniu z j. polskiego w kolejnym z matematyki i w ostatnim dniu z j. angielskiego. Był to egzamin podsumowujący naukę w szkole podstawowej. Chociaż stres i napięcie towarzyszyły uczniom, jesteśmy przekonani, że podołali wyzwaniu i wyniki egzaminu będą dla wszystkich zadowalające.
Trzymamy za Was kciuki!
22 uczniów naszej szkoły wzięło udział w szkolnym konkursie plastycznym – ekologiczny naszyjnik dla mamy. W ramach recyklinguuczestnicy nadali nowe zastosowanie niepotrzebnym rzeczom. Ciekawe pomysły zachęciły uczniów szkoły do oglądania galerii prezentowanych prac . GRATULUJEMY ciekawych pomysłów.
Wyniki Gminnego Konkursu Czytelniczego
„Książka moim najlepszym przyjacielem”
11 maja 2021r. odbyło się rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Czytelniczego „Książka moim najlepszym przyjacielem”. Honorowy patronat nad nim objął Wójt Gminy Lipno- Pan Łukasz Litka.
W kategorii medialnej, która polegała na promocji dowolnej książki lub serii książek w formie cyfrowej, III miejsce zajęła Wiktoria Karpisz z klasy VII b.
W kategorii literackiej, gdzie należało odręcznie napisać kartkę z pamiętnika czytelnika, wyróżnienie otrzymała Zuzanna Grześkowiak z klasy VI b.
Laureatkom gratulujemy wygranej!
Nasza szkoła zgłosiła chęć udziału w konkursie ekologicznym dla dzieci i młodzieży promującego OZE pt. „CZTERY PORY ROKU Z OZE” dla klas IV-VI szkół podstawowych. Uczniowie klas 4-6 mieli za zadnie wykonć według własnego pomysłu pracę - plakat w formie A3 w dowolnej technice plastycznej zgodnej z tematem. Celem konkursu jest promowanie odnawialnych źródeł energii i jej oszczędzanie w ciągu całego roku. Jako szkoła mogliśmy wysłać 3 prace . Do dalszego etapu wysłaliśmy prace Karoliny Majchrzak i Julity Franek z klasy 6b. Czekamy na wyniki.
Ochrona środowiska to temat, który często wraca w naszej szkole. Naszym celem jest edukacja i troska o środowisko. Mając świadomość, jak ważna jest edukacja ekologiczna, odkąd pamiętam organizujemy i wdrażamy przeróżne akcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz programy z zakresu edukacji ekologicznej, które łączymy także z akcjami charytatywnymi. W tym roku kolejny raz wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym dla Szkół – ZBIERAJ BATERIE I TELEFONY! Zebraliśmy ogromną liczbę baterii 207 kg.
Jeśli chodzi o nakrętki to także kilka razy odbierano już od naszej szkoły to co uzbieraliśmy. W tym roku szkolnym nakrętki zbieramy dla Wojtusia na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Wojtuś urodził się w 2019 roku z rozszczepem kręgosłupa z przepukliną oponowo-rdzeniową, wodogłowiem, porażeniem kończyn dolnych pęcherzem neurogennym oraz zespołem Charliego II stopnia. Mamy nadzieję że poprzez zbiórkę nakrętek chociaż trochę wspomożemy rehabilitację chłopca.
Uczniowie III a przygotowali własnoręcznie wykonany upominek dla mamy z okazji Dnia Matki. Jak stwierdzili, każda mama lubi czytać książki, więc zakładka na pewno się przyda. Dzieci wykonały przepiękne zakładki techniką decoupage z wełnianymi frędzlami. Do tego dołożą życzenia i oczywiście buziaki.
ŻYWE OBRAZY NA PLASTYCE PODCZAS ZDALNEGO NAUCZANIA
Sztuka, plastyka nie musi być monotonna i związana wyłącznie z czynnością malowania. Udowodnili to uczniowie klas 7a i 7 b naszej szkoły. W ramach lekcji plastyki stworzyli ŻYWE OBRAZY. Udział w takiej lekcjibył odskocznią od podręcznika i niezwykle ciekawą wyprawą w świat sztuki. Głównym celem było stworzenie tzw. „żywych obrazów”, czyli rekonstrukcji dzieł malarstwa, portretów. Chodziło o przedstawienie danej sceny z autentycznych obrazów – dzieł sztuki. Uczniowie wybrali obraz, przygotowali stroje i w niektórych przypadkach upozowali siebie czy rodziców tak, by przypominać malarski oryginał.Wspaniałe jest również to, że do wielu dzieł malarskich uczniowie podeszli twórczo, przywołując klimat, ulotne wrażenie i wkładając w realizację projektu odrobinę własnej wrażliwości. Zapraszamy do niezwykłej galerii – ŻYWYCH OBRAZÓW.
22 kwietnia jak co roku obchodzimy Dzień Ziemi. „Przywróć naszą Ziemię” – to hasło przewodnie tegorocznego Dnia Ziemi. W obecny czasie trudno przeprowadzić akcję związana z tym Dniem dla całej szkoły, dlatego nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody Dnia Ziemi on-line. Każdy wychowawca na swoich lekcjach wychowawczych podejmował tematy ekologiczne. Były plakaty , prezentacje filmiki, tworzenie zabawek z rolek po papierze toaletowym- "kendama" rozwijająca refleks, koncentrację i precyzję, były komiksy. Mimo trudnego czasu każdy ze swoja klasą podejmował się różnych zadań.
Najpierw uczniowie III a dowiadywali się skąd się biorą dziury w serze, a potem przygotowywali smakowite i zdrowe koreczki serowe.
W tym roku szkolnym nasza szkoła brała udział w akcji ŚWIATOWY DZIEŃ WODY Z PAH, który organizowany został przez zespół edukacji Polskiej Akcji Humanitarnej. Celem akcji ale także naszym jako szkoły jest zaangażowanie jak największej liczby osób w temacie dostępu do wody jako globalnego wyzwania. Mogliśmy skorzystać z materiałów które udostępnił nam zespół edukacji PAH. Były to broszury, plakaty informacyjne, edukacyjne, animacja, filmiki, quizy i zadania. Chodziło głównie o to by "zrobić szum wokół wody". Każdy nauczyciel wychowawca, przedmiotowiec, opiekun świetlicy mógł skorzystać z udostępnionych materiałów lub skorzystać z innych własnych pomysłów. Zadaniem akcji było zaangażowanie jak największej liczby osób w działanie i uświadamianie jak ważne jest stworzenie świata opartego na równości, poszanowaniu ludzkiej godności i praw człowieka. Celem edukacji globalnej w szkołach to wprowadzanie od najmłodszych lat szkolnych postaw empatii, rozumienia i szacunku do innych ludzi- zarówno kolegów i koleżanek z klasy jak i osób żyjących w innej kulturze na innym kontynencie. Nauczyciele naszej szkoły bardzo zaangażowali się w działania i na godzinach wychowawczych, zajęciach świetlicy oraz zajęciach w przedszkolu realizowali różne zagadnienia związane z tematem. Były pogadanki, quizy, oglądanie filmików, animacji , wykonywanie plakatów związanych z tym dniem, przedszkolaki wyszły na ulice i w reżimie sanitarnym z flagami symbolizującymi wodę oraz opaskami w kształcie kropli wody z radami jak oszczędzać wodę wzbudzały zainteresowanie przechodniów. Pomysłów było wiele i dzięki temu zajęcia okazały się bardzo ciekawe oraz cenne pod względem edukacyjnym. Dziękuję wszystkim osobom które bardzo zaangażowały się w akcję.
Klasy 4a,5, 6b przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji NIE WIDAĆ MNIE ALE WSZYSTKO U MNIE OK.
W klasie 1a przeprowadzono konkurs klasowy. Zadaniem uczniów było wykonanie przestrzennej pracy plastycznej tematycznie związanej z lekturą Aliny i Czesława Centkiewiczów „Zaczarowana zagroda”. Rozstrzygniecie konkursu nastąpiło 12 marca 2021 roku. Przyznano następujące miejsca: I miejsce – Antonina Ambrowczyk II miejsce – Zuzanna Hanusek III miejsce – Oskar Skopiński Wyróżnienia otrzymali: Jakub Foralewski, Jagoda Ostrowska i Leon Sikora. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki.
Matematyka to królowa wszystkich nauk. Klasa 1a dzielnie wchodzi w zaczarowany świat figur, cyferek i zadań. Międzynarodowy Dzień Matematyki był wspaniałą okazją, aby lekcje spędzić na grach i zabawach matematycznych. Niech podsumowaniem tego dnia będą słowa jednego z uczniów: „Myślałem, że nie będę umiał tego robić, ale wszystko mi się udało. To nie jest takie trudne, a nawet fajne.”
Znajomość tabliczki mnożenia to ważna umiejętność i bardzo potrzebna w życiu. W klasie III a odbył się konkurs, w którym uczniowie musieli wykazać się bezbłędnym pamięciowym mnożeniem i dzieleniem. Zgłosiło się 11 osób. Po pierwszej turze czworo uczniów miało stuprocentowe wyniki. Trzeba było zrobić dogrywkę i ponownie wszyscy zdobyli pełen komplet punktów. Dopiero w drugiej dogrywce udało się wyłonić najlepszego.
Tytuł MISTRZA zdobyła Sandra Szorkin
I WICEMISTRZEM został OliwierZawiślan
II WICEMISTRZEM została Jadwiga Czwojdrak
III WICEMISTRZEM został Dominik Karpisz
Serdeczne gratulacje dla zwycięzców oraz pozostałych uczestników!
Wszyscy otrzymali dyplomy, zwycięzcy nagrody, a uczestnicy nagrody pocieszenia. Dziękujemy rodzicom za ufundowanie upominków.
„Biedronkowy ptasi bar”
Przedszkolaki z grupy Biedronki z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wilkowicach podczas jednych zajęć postanowiły zamienić się w ekologów. A wszystko to za sprawą śniegu, którego w ostatnich dniach dużo przybyło. Dzieci postanowiły zatroszczyć się o ptaki żyjące w pobliskim parku - wykonując ekologiczne karmniki z papierowych rolek, które posmarowane masłem obsypały ziarnami. Gotowe karmniki, dzieci zawiesiły na kilku drzewach. Przez kolejne dni z podekscytowaniem chodziły i obserwowały, jak głodne ptaszki, dzięki im pomocy, mają co jeść w swoim nowym „ptasim barze”. Po skończonej uczcie ptaków, rolki zostały zebrane przez przedszkolaków i wyrzucone do odpowiednio oznaczonego pojemnika na papier. W ten sposób dzieci uczą się dbać o otaczające nas środowisko.
Przez cały miesiąc luty uczniowie naszego Zespołu z klas: 4a, 5 oraz 6b zbierali dary dla podopiecznych grupy „Boszkowskie Koty” oraz dla psów i kotów z domu tymczasowego w Lesznie. Okazało się, że uczniowie tak bardzo zaangażowali się w pomoc zwierzakom, że karma została również przekazana do schroniska we Włoszakowicach. Dziękujemy za okazane serce i pomoc. Jesteście wspaniali!!!
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Pięknego czytania prozy w języku angielskim”. Należało nagrać dwuminutowy filmik, w którym oceniana była dykcja, interpretacja czytanego utworu bądź fragmentu, poprawność wymowy oraz płynność czytania. Nie było to łatwe zadanie, a i jury miało trudny wybór – tylko jeden kandydat mógł przejść do drugiego etapu. Wszystkim uczestnikom jeszcze raz serdecznie gratulujemy! Poradziliście sobie rewelacyjnie! Bartosz Korcz, uczeń klasy 4a zajął I miejsce, co oznacza, że będzie teraz rywalizował z uczniami całej Polski o tytuł „Mistrza Pięknego Czytania”. Ogromne brawa!
Uczniowie klasy III a zainicjowali w szkole bookcrossing. Na korytarzu szkolnym ustawili koszyk do którego wkładają książki, które już przeczytali, a mogą przeczytać je inne dzieci. Pomaga im chmurka Tosia, która jest bohaterką projektu „Czytam z klasą”, a w którym to trzecioklasiści biorą udział. Zachęcamy również uczniów innych klas do podzielenia się książkami oraz zabierania do poczytania książek, które już są w koszyczku.
Konkurs pod takim tytułem został skierowany do grupy przedszkolnej 6 latków i uczniów klas I – III. Dzieci miały za zadanie wykonać według własnego pomysłu postać przestrzenną zwierzątka z dowolnych materiałów. Zainteresowanie konkursem było ogromne. Wpłynęło aż 37 prac. Każda z nich inna. Dzieci zaskakiwały pomysłami.
Komisja wyróżniłanastępujące osoby:
grupa 6 latków – Oliwier Owczarz, Aleksandra Boguszewska
klasa I a – Mikołaj Nowicki, Oskar Skopiński
klasa I b – Martyna Górczak
klasa II a – Lena Boguszewska
klasa II b –Aleksander Pawlicki, Urszula Giera, Tymoteusz Bartkowiak
klasa III a – Julia Kotwas, Alex Ginter, Natalia Juszczak, Remigiusz Olszak
klasa III b – Maja Wilczkowiak, Patrycja Kośniewska
Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody, a wszyscy uczestnicy dyplomy i nagrody pocieszenia.
Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim, którzy wzięli udział.
Jak wygląda śnieg, jaki ma smak, czy pachnie, jaki jest w dotyku badali uczniowie podczas zajęć związanych z ocieplaniem klimatu. W ruch poszły nie tylko lupy. Niektórym śnieg nawet bardzo smakował. Swoje spostrzeżenia zapisali na kartach obserwacji.
W tym roku Święto Patrona Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wilkowicach celebrowaliśmyinaczej niż zazwyczaj. Na przykład podopieczni z klasy III a, wraz z wychowawczynią,przemaszerowali pod tablicę pamiątkową, gdzie oddali hołd bohaterom zapalając znicz.
Obejrzeli oni również zdjęcie grupy powstańców z Wilkowic i uczcili minutą ciszy poległych. Z kolei wychowankowie kl. II b wykonali plakat związany z powstaniem wielkopolskim.
Uczniowie całej placówkimieli też możliwość zapoznania się z prezentacją multimedialną, która przybliżyła historyczne znaczenie wydarzeń grudnia 1918 r. dla naszego regionu, ale i całego narodu polskiego. Na jej podstawie, w klasach (kl. I-III) albo podczas zajęć online z wychowawcami (kl. IV-VIII), odbyły się pogadanki w celu omówienia tegojedynego zwycięskiego czynu zbrojnego, a także jego wartości, które są częścią tożsamości narodowej wszystkich Polaków, a tym samym ideą przewodnią corocznych obchodów Święta Patrona w naszej szkole.
Agnieszka Górniewicz
W ramach omawianej tematyki związanej z ociepleniem klimatu uczniowie IIIa wykonali bałwanki z surowców wtórnych. Prawda, że wyglądają świetnie ?
Afryka i Antarktyda do kontynenty, na temat których uczniowie III a wykonywali plakaty. Najpierw wyszukiwali materiałów o mieszkańcach, roślinności i zwierzętach oraz krajobrazach. Następnie pracowali w grupach i projektowali plakaty. W ten sposób nie tylko zgłębili wiedzę o kontynentach, ale też wykazywali się umiejętnością pracy w grupie. Powstały ciekawe prace, które każda grupa zaprezentowała przed całą klasą.
Nauka przez działanie to najlepszy sposób na zapamiętywanie nowych informacji.
Uczniowie klasy 2a przygotowali wraz z rodzicami Eko Kreacje, które pięknie prezentowały się podczas Pokazu Mody, a następnie spełniły swoją rolę na Klasowym Balu Przebierańców.
Piątek 12 lutego upłynął w szkole w kolorach czerwieni, atmosferze miłości i przyjaźni. A wszystko to z okazji Walentynek.
O tym, że pomaganie smakuje słodko przekonaliśmy się już kolejny raz biorąc udział w akcji „Pączki do Rączki”. W tym roku dzielnie spisali się nasi przedszkolni milusińscy oraz uczniowie kl.1-3. To Oni właśnie wzięli udział w tej słodkiej. Największymi łasuchami okazały się przedszkolaki z grupy p. Bernadety Stark. Do tej grupy przedszkolnej zawędrowało bowiem 185 pączków ! Dzięki zaangażowaniu rodziców i słodkiej pomocy Piekarni-Cukierni Wojciech Grygier, która dostarczyła nam świeżutkie, pyszne pączki zebraliśmy 420 zł. Pieniądze przekazane zostały na zakup schodołazu gąsienicowego dla niepełnosprawnej 7-letniej Dobrochny.
Rodzicom i wszystkim zaangażowanym w akcję bardzo dziękujemy !
21 styczeń 2021 r.
Uczniowie klasy IIIa doskonale pamiętali o święcie ich kochanych Dziadków i wykonali dla nich upominki. Ramkę do zdjęcia wraz ze zdjęciem. Wykorzystali do tego celu pudełko po płycie CD, pięknie ozdobili a wewnątrz napisali życzenia. Taki własnoręcznie przygotowany prezent od wnuczki czy wnuczka oraz uściski to największa radość dla Dziadków.
Styczeń 2021r.
Dzieci z grupy Biedronki postanowiły przygotować kolorowe zdrowe kanapki, a to za sprawą tematu tygodnia o zdrowym żywieniu. Tego dnia przypomnieliśmy sobie zdrowego nawyki żywienia, co trzeba jeść. Dzieci również zapoznały się ze wszystkimi produktami na kanapki. Wszystkie dzieci dobierały składniki tak, że każda kanapka wyglądała wyjątkowo. Kanapki wyglądały naprawdę smakowicie i może, dlatego tak szybo znikały z talerzy. Omówiliśmy również problem żywności która pozostaje w naszych domach bo jej jest za dużo co z nią zrobić by jej nie marnować.
Styczeń 2021 r.
Każdy przedszkolak z grupy Biedronki wie, że aby być zdrowym trzeba się dobrze odżywiać. Wiemy również, że najwięcej witamin mają owoce i warzywa. Więc postanowiliśmy jednego dnia zapoznać się z jabłkiem, a drugiego z marchewką i skosztować te witaminy pod dwoma postaciami – soku i startego na tarce. Na początku dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku – sokowirówką, jago działaniem jak i przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wyciskania soku. Dzieci podchodziły i samodzielnie wyciskały sok. Po skończonej pracy w obu przypadkach miały możliwość skosztowania soku, lub startego owocu lub warzywa. Nic nie zastąpi takiej dużej dawki witamin jak świeżo wyciśnięty sok, bez konserwantów i barwników. Sok smakował dzieciom tak bardzo, że w przypadku marchewkowego pozostawił po sobie tylko i wyłącznie „marchewkowe wąsy” . W ten sposób dzieci dowiedziały się także że żeby nie marnować żywności w tym przypadku warzyw czy owoców jeśli nie chcemy ich zjeść osobno możemy zrobić z nich mix i wypić z apetytem.
Styczeń 2021r.
Zadaniem dzieci było przyniesienie wycinek z prasy związanych ze zdrowiem a jednocześnie wykorzystanie różnych gazetek by miało to znaczenie ekologiczne nie drukować , marnować papier a wyciąć z gazet . Przedszkolaki jeszcze bardziej utrwaliły sobie jak zdrowo się odżywiać, co należy często jeść, a czego unikać. Umieszczając wycinki we właściwym miejscu same stworzyły własną piramidę zdrowego żywienia.
Klasy szóste na lekcjach plastyki w ramach ekologicznej sztuki użytkowej wykonali stroiki świąteczne oraz laleczki na choinkę. Do wykonania swych prac wykorzystali niepotrzebne tkaniny i włóczkę. Pracami ozdobią swój pokój lub dom.
Grudzień 2020r.
Na początku grudnia, w grupie Biedronki, zorganizowaliśmy akcję pod nazwą: „Świąteczna paczka dla dzieciaczka”. Przewodnim hasłem tej charytatywnej akcji były słowa: ” …I ty możesz zostać świętym Mikołajem!!” Miała ona na celu uwrażliwienie naszych dzieci na potrzeby innych.
Możemy otwarcie przyznać, że dzieci jak i rodzice spisali się na medal!! Dzięki im hojności, kilkadziesiąt paczek i paczuszek pojechało do Domu Dziecka w Sławie, przy ul. Słonecznej 5.
Radość dzieci z każdej kolejnej otwartej paczuszki była przeogromna. Serca, moje oraz towarzyszącej mi mamy Oliwki…, cóż można powiedzieć? Przepełnione były szczęściem na widok zadowolonych i uśmiechniętych dzieci.
W ramach podziękowań otrzymałyśmy od wychowanków i pracowników Domu Dziecka, piękne życzenia oraz drobne, własnoręcznie wykonane upominki i pierniczki.
W ostatnim tygodniu przed świętami odbyła się uroczysta wigilia, na którą zaproszone były obie panie Dyrektor. Odświętnie ubrane dzieci wspólnie złożyły życzenia i zaśpiewały kolędy. Swoją obecnością zaszczycił nas również nie kto inny jak sam Gwiazdor, który przyniósł worek pełen prezentów.
„Świąteczna paczka dla dzieciaczka” nie była jedyną akcją, w której uczestniczyły nasze przedszkolaki. Wzięliśmy również udział w akcji „Razem na Święta”. Jej celem było sprawienie osobie samotnej, starszej radości tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Dzieci własnoręcznie wykonywały kartki dla osób starszych i samotnych. My postanowiliśmy przy tej okazji, pozytywnie zaskoczyć naszą emerytowaną koleżankę z pracy, panią Danusię Ginter. Całą grupą udaliśmy się pod jej dom, by wręczyć jej własnoręcznie wykonaną kartkę z życzeniami z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
Grudzień 2020r.
Uczennica klasy III a wzięła udział w zbiórce prezentów dla dzieci z
Domu Dziecka "Paczka dla dzieciaczka". Jadzia Czwojdrak przygotowała i
przekazała pokaźną paczkę.
Grudzień 2020 r.
Uczniowie klas szóstych podczas lekcji plastyki nadali nowe zastosowanie niepotrzebnym rzeczom. Wspólnie z koleżankami i kolegami z klasy wykonali przydatne zabawki dla psa. Wykorzystując stare ubrania pocięli je w długie pasy. Związali, później zapletli w warkocz, ponownie związali i zabawka gotowa. Psiak lub może kot ucieszy się.
Grudzień 2020r.
Z okazji zbliżających się Mikołajek, dzieci z grupy Biedronki, własnoręcznie stworzyły ozdoby choinkowe, którymi ozdobiły piękne drzewko otrzymane od pana Feliksa Reszczyńskiego. Przedszkolaki przygotowały także kartki świąteczne oraz laurki dla Mikołaja. Zostawiliśmy również dla niego tradycyjnie mały poczęstunek- talerzyk z ciastkami oraz szklankę mleka.
W ramach podziękowania, Mikołaj zostawił dla wszystkich grzecznych dzieci drobne upominki w postaci kalendarzy adwentowych. Widok uśmiechniętych i zadowolonych z podarunków, twarzy dzieci, był bezcenny.
Grudzień 2020 r.
Klasy szóste na lekcjach plastyki w ramach ekologicznej sztuki użytkowej wykonali stroiki świąteczne oraz laleczki na choinkę. Do wykonania swych prac wykorzystali niepotrzebne tkaniny i włóczkę. Pracami ozdobią swój pokój lub dom.
Grudzień 2020 r.
Nasza szkoła zgłosiła się do udziału w kolejnej edycji akcji MEN „Razem na Święta”. Celem inicjatywy jest zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych. Uczniowie w różny sposób mogli zaangażować się w działania. Można było:
Nasi uczniowie również przyłączyli się do akcji. Jest to bardzo potrzebne zwłaszcza w okresie przedświątecznym, kiedy szczególnie wiele osób czeka na pomoc i wsparcie. Dzięki takim akcjom zwracamy uwagę na budowanie wspólnoty i umacnianie więzi międzypokoleniowych oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za drugą osobę. Dziękujemy uczniom za udział w akcji i gratulujemy "wrażliwych serduszek".
25 listopad 2020r.
Pluszowy mis jest najlepszym przyjacielem dzieci i niezastąpioną przytulanką przy zasypianiu. Dlatego nie mogło zabraknąć i tego święta w naszej grupie.
Dzieci z grupy Biedronki miały możliwość zamienić się na chwilkę w misa, a to wszystko za sprawą kolorowej foto budki. Tego dnia nie zabrakło tradycyjne zabawy „Stary niedźwiedź mocno śpi„ oraz tańców przy misiowych piosenkach. Dzieci wysłuchały również historii powstania pierwszego misia oraz obejrzały sławne bajkowe misiowe postacie. Każde dziecko wycięło sylwetkę misia i ubrały go w ubranko oraz wykonało mały torcik z pudelek. Gdy już wszystko było gotowe razem odśpiewaliśmy naszym misą sto lat.
Na zakończenie każde dziecko za wzorową zabawę dostało medal Pluszowego Misia.
17 listopad 2020r.
SUKCES NASZEJ KOLEŻANKI
Antonina Czwojdrak uczennica klasy VI a zdobyła pierwsze miejsce w swojej grupie wiekowej w pozaszkolnym konkursie plastycznym „Polska – Moja Ojczyzna.” Organizatorem konkursu był MOK w Lesznie. Tosiu GRATULUJEMY!!!
10 listopad 2020r.
Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny oraz kształtujemy pozytywne postawy. 10 listopada wszystkie dzieci przyszły ubrane odświętnie i uroczyście, a na ich piersi zawitały kotyliony w barwach narodowych z napisem „Mały Patriota”. Tego dnia wybraliśmy się na cmentarz, aby zapalić znicze na grobie Nieznanego Żołnierza – celem spaceru było oddanie hołdu temu, który walczyła o naszą niepodległość. Przedszkolaki po powrocie o godzinie 11.11.,, dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewały też hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Reszta dnia upłynęła na utrwalaniu informacji o symbolach narodowych poprzez wykonywanie prac plastycznych. Dzień Niepodległości był bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszym „Małym Polakom”.
10 listopad 2020r.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wilkowicach, jak co roku, przyłączył się do akcji MEN „Szkoła do hymnu”. W akcji wzięli udział uczniowie klas I-VIII . Odśpiewano hymn przez komunikatory w aplikacji Teams, wyświetlano filmy edukacyjne, przeprowadzano dyskusje, wykonano ciekawe prace dot. Narodowego Święta Niepodległości.
Również przedszkolaki wspólnie z nauczycielami zaśpiewali hymn Polski.
Październik 2020 r.
23 października 2020 r. uczniowie klasy III a wraz z wychowawcą odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Wilkowicach. Pani Dyrektor Agnieszka Kozłowska zapoznała dzieci z budową książki, z gatunkami książek i zaprezentowała „dziwne” książki. Uczniowie wysłuchali fragmentu czytanej książki oraz mieli możliwość samodzielnego głośnego czytania fragmentu z wybranej książki. Dzieci zapoznały się również z pracą bibliotekarza i dowiedziały się, że to nie tylko wypożyczanie książek. Mogły samodzielnie wybierać książki, które chciały wypożyczyć. Na koniec uczniowie podziękowali za ciekawą lekcję i wręczyli własnoręcznie wykonaną laurkę.
Październik 2020r.
Można z nich zrobić ludziki, klej, nakarmić leśne zwierzęta, wykorzystać w farmaceutyce. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych dzieci z przedszkola biorą udział w akcji zbierania kasztanów. Zbieramy je podczas spaceru, w parku wokół naszego przedszkola. Oczywiście do akcji z dużym zaangażowaniem przystąpili rodzice. Sprzedaliśmy już ponad 120 kg. Za fundusze ze sprzedaży kasztanów pojedziemy na wycieczkę.
Październik 2020 r.
Klasy siódme na lekcji biologii pracowały w grupie i mogły pochwalić się swoją kreatywnością i wiedzą na temat " Higiena i choroby aparatu ruchu". Bardzo pilnie pracowali a efekt ich pracy były bardzo ładne.
14 październik 2020 r.
Ale czad! W tym roku obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej w nieco inny, ale jakże rewelacyjny sposób! Uczniowie wraz z wychowawcami wybrali motyw przewodni, przygotowali przebrania oraz miło spędzili wspólny czas. Dzisiaj mogliśmy pozwolić sobie na chwilę wytchnienia, bez lekcji i zadań domowych. Wszystkie klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego wykazały ogromne zaangażowanie w przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
6 październik 2020 r.
We wtorek klasy 5 oraz 6B wraz z wychowawczyniami uczestniczyła w żywej lekcji historii, ponieważ odwiedziły Regionalną Izbę Kultury i Tradycji Wiejskiej w Wilkowicach. Izba powstała z inicjatywy miejscowych miłośników historii i tradycji wiejskich, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Lipieńskiej. Uczniowie mieli okazję zwiedzić zarówno wnętrze przykładowego domu wiejskiego z I połowy XX wieku- izbę kuchenną oraz sypialną wraz z wyposażeniem, jak i rozszerzone zbiory pogrupowane tematycznie np. wyposażenie warsztatu szewskiego, sprzętów do kiszenia kapusty, zabawki dziecięce czy sprzęt radiowy, służący do prania, gramofony od czasów powojennych.
Po tych atrakcjach mogliśmy poczuć się jak w dawnych czasach własnymi rękoma zbieraliśmy ziemniaki które na naszych oczach chwilę wcześniej wykopał jak za dawnych czasów zaprzęg konny, mogliśmy zjeść tradycyjne" pyry z gzikiem" a na koniec była przejażdżka bryczką. Dziękujemy bardzo Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Lipieńskiej za możliwość odbycia wspaniałej lekcji historii połączonej z poznaniem zawodów, pracą w dawniejszych czasach, poznaniem ekologicznego uprawiania ziemi oraz za wszelkie atrakcje. Bardzo miło będziemy wspominać ten czas.
30 wrzesień 2020 r.
Kochani życzenia dla Was:
Dzień Chłopaka dziś się święci,
Więc życzę Ci tego, co Cię kręci:
Full zabawy, dobrych chęci,
Niech Cię licho złe nie nęci,
"Złe" przygody niech Cię miną
Oraz troski w dal odpłyną!
(https://dziennikpolski24.pl/)
W bieżącym roku Dzień Chłopaka wypada w środę 30 września. Święto jest popularne wśród naszej młodzieży szkolnej. Koleżanki z klasy wręczają wówczas swoim kolegom oraz chłopakom drobne upominki oraz życzenia. Data obchodzenia Dnia Chłopaka nie jest jednolita na całym świecie. W Wielkiej Brytanii oraz Irlandii święto obchodzi się 5 kwietnia, w Japonii 5 maja, a w Indiach i Meksyku 19 listopada. Święto po raz pierwszy pojawiło się w 1999 r. w Trynidadzie i Tobago.
28 wrzesień 2020 r.
28 września klasa IIa udała się na wycieczkę do Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest muzeum oraz w jakim celu chroni się zabytki i gromadzi eksponaty muzealne. Pan przewodnik oprowadził dzieci po wiatrakach i bardzo ciekawie zaprezentował ich historię. Dzięki lekcji muzealnej dzieci zdobyły dużo wiadomości, a wycieczka dostarczyła im wiele niezapomnianych wrażeń.
17 Wrzesień 2020 r.
Już 17 września 2020 r. uczniowie odwiedzili Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej. Mieli okazję posłuchać ciekawych informacji o wiatrakach oraz zwiedzić wnętrze jednego z nich. Dzięki czemu dowiedzieli się jak działał wiatrak oraz na czym polegała praca młynarza. O trudnym zawodzie młynarza opowiedział właściciel muzeum pan Jarosław Jankowski. Dawniej mąka wytwarzana z ziaren zbóż hodowanych tylko i wyłącznie w sposób naturalny była mąką zdrową. Do procesu jej wytwarzania nie stosowano żadnych ulepszaczy. Ogromną frajdę przyniosło dzieciom obracanie wiatraka. Jednym z punktów wycieczki były warsztaty rzeźbienia w mydle. Po krótki instruktażu i przy niewielkiej pomocy kustosza muzeum uczniowie ozdobili mydło kwiatkami i listkami. Niemałą atrakcją był przejazd traktorkiem. Było dużo śmiechu i niemało kwiku, kiedy pojazd ostro wchodził w zakręty, albo gwałtownie przyśpieszał. My – goście zostaliśmy poczęstowani przepysznym ciastem drożdżowym upieczonym oczywiście przez panią młynarzową. Na koniec gospodarze wręczyli każdemu uczestnikowi świeżo upieczony chleb(na zakwasie) w piecu chlebowym. Podziękowaliśmy pięknie za wspaniałe przyjęcie i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
22 wrzesień 2020r.
Dziś tj.22.09 odbył się pokaz Mażoretek Nutki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wilkowicach.Serdecznie zapraszamy dziewczynki do udziału w zajęciach.Zapisy telefoniczne.
Wrzesień 2020r.
Klasy 4a i 4b na lekcji przyrody wykonywała doświadczenie "Czy światło wpływa na kolor rzeżuchy?". Zaangażowanie na lekcji było bardzo duże w obydwu. Po wykonaniu doświadczenia uczniowie doszli do wniosku:
Rzeżucha nieprzykryta folią jest intensywnie zielona, a osłonięta folią aluminiową ma żółte zabarwienie. Rośliny pozbawione dostępu do światła nie są zielone. Dodatkowo wszyscy dowiedzieli się że rzeżucha ma dużo witamin i składników mineralnych i chroni oczy, wzmacnia kości oraz chroni przed nowotworami
18 wrzesień 2020r.
Jak co roku nasza szkoła przyłączyła się do Ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie Świata której hasło w tym roku to:" Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję''. Niestety w związku z panującą sytuacją nie mogliśmy wszyscy wspólnie całą szkołą czynnie wziąć w niej udziału ale klasy 4a i 4b oraz klasy 1-3 aktywnie uczestniczyły w zajęciach związanych tematycznie z akcją poza jej murami. Reszta klas miała zajęcia na godzinach wychowawczych w klasach. Klasy 1-3 wcześniej przygotowywały specjalne opaski z wizerunkiem czystej Ziemi oraz pojemniki na śmieci. Klasy czwarte otrzymały rękawiczki, worki i wraz z nauczycielkami wyruszyły do parku "sprzątać swój mały najbliższy świat".
Na holu szkolnym pojawiła sie gazetka informacyjna o tym jak długo rozkładają sie śmieci.
Wrzesień 2020r.
W dniu 08.09.2020r. w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Geograficzny Geo-Planeta pod hasłem: „Pojezierza i Niziny Polski”. Konkurs został przeprowadzony przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie”, przy współpracy merytorycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Wzięło w nim udział 9 uczniów naszej szkoły z klasy 6 i 7.
Zadania wykraczały ponad podstawę programową i polegały m.in. na wskazaniu prawidłowej odpowiedzi. Organizatorzy pytali np. o cechy parków narodowych, elementy krajobrazu polodowcowego, co ciekawego można zobaczyć w miastach leżących na nizinach. Zadanie otwarte wymagało napisania uzasadnienia, na co uczeń przeznaczyłby wysokie wsparcie finansowe udzielone na rzecz rozwoju turystyki w Polsce.
W oczekiwaniu na wyniki, gratuluję tym wszystkim, którzy spróbowali sprawdzić swoją wiedzę o Polsce.
Kamila Witkiewicz
1.09.2020
Dzisiaj odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021. Po dwóch miesiącach wakacji i wcześniejszych kilku miesiącach nauki zdalnej uczniowie wracają do szkół – stacjonarnie, mimo trwającej epidemii koronawirusa. Nasi uczniowie przywitali rok szkolny w wyznaczonych grupach.
Panie Dyrektor oraz wychowawcy powitali uczniów i przekazali najważniejsze informacje dotyczące nowego roku szkolnego. Życzymy wszystkim jak najlepszych wyników, sukcesów.
Nasi uczniowie odnoszą sukcesy także poza szkołą. Gratulujemy 2 uczniom Hugo Franek oraz Kajetan Brzozowski - już można powiedzieć czwartoklasistom za zajęcie 1 miejsca w XII Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów w warcabach 64 -polowych w kat. Juniorzy do lat 10, które odbywały się w sierpniu w Boszkowie. Gratulujemy wspaniałego sukcesu i życzymy dalszych.