Ostatni dzień roku szkolnego , za chwilę zaczyna się czas wakacji. Po całorocznym wysiłku szczególnie
w tym trudnym roku konieczny jest odpoczynek, "naładowanie sił" pozytywna energią, która pozwoli
w kolejnym roku szkolnym dalej nam pracować.
Dzisiaj pożegnaliśmy grupę uczniów naszej szkoły dla których ten dzień był ostatnim dniem pobytu w
naszej placówce. Życzymy ósmoklasistom dokonywania mądrych wyborów, nowych wyzwań, nowych
przyjaciół. Mamy nadzieję, że zachowacie o nas dobre wspomnienia i nie zapomnicie że wasze losy
będą nas zawsze interesować. Powodzenia w nowych szkołach.
Wszystkim uczniom, rodzicom dziękujemy za kolejny juz rok razem wytężonej pracy, wspólnych
spotkań, przeżyć, chwil dobrych i słabszych.
Życzymy udanych wakacji pełnych wrażeń, dobrych emocji. Do zobaczenia we wrześniu!!!!
W okresie nauczania zdalnego zajęcia kółka plastycznego dla uczniów klasy IIa odbywały się według planu. Zachęcamy do obejrzenia niektórych prac wykonanych przez uczniów.
Znany już ulubionych bohaterów uczniów oraz zwycięzców konkursu. W konkursie wzięło udział 11 uczniów. Spośród wszystkich prac zastały wyróżnione prace: Karoliny Kazimierz, Julii Kotwas, Olka Pawlickiego, Nadii Borowczyk oraz Janka Powierza. Po powrocie do szkoły wyróżnieni otrzymają dyplomy i upominek. Również dla pozostałych uczestników czeka niespodzianka. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Antonina Czwojdrak uczennica klasy Va wzięła udział w pozaszkolnym konkursie plastycznym - „NAJPIĘKNIEJSZA OZDOBA WIELKANOCNA”. Organizatorem konkursu był Miejski Ośrodek Kultury w Lesznie. W kategorii klas IV – VIII Tosia zajęła I miejsce. Jury brało pod uwagę: kreatywność, oryginalność, staranność wykonania, nawiązanie do tematyki konkursu, wkład pracy, walory plastyczne. TOSIU GRATULUJEMY !!!
Luty 2020r.
Uczniowie klas młodszych mieli możliwość zaprezentowania swoich pomysłów i talentów biorąc udział w szkolnym konkursie plastycznym pt. „Moje ulubione zabawy zimowe”. Na konkurs wpłynęło łącznie 17 prac z klas Ia, Ib, IIa, IIb, IIIA. Komisja oceniała samodzielność wykonania, zgodność z tematyką oraz estetykę. Dyplomy i nagrody rzeczowe wręczono następującym autorom:
Tymoteuszowi Bartkowiakowi z kl. Ib,
Remigiuszowi Olszakowi z kl. IIa,
Nadii Stróżyńskiej z kl. IIIa.
Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział oraz nagrody pocieszenia.
Dziękuję za zaangażowanie i zachęcam do brania udziału w kolejnych konkursach.
Bernadeta Jędrzejewska
Luty 2020 r.
Uczniowie klasy 5b sami wpadli na pomysł by dokarmić ptaki przylatujące w okolicę naszej szkoły. Wojtek i Julita przynieśli pokarm i wyszukaliśmy odpowiednie miejsca by go zawiesić. Dokarmianie ptaków zimą pomaga naszym skrzydlatym przyjaciołom przetrwać trudny dla nich czas. Ważne jest by dokarmiać odpowiednim pokarmem i w odpowiedni sposób, bo niestety możemy zaszkodzić a nie pomóc.
20 luty 2020 r.
Tradycyjny tłusty czwartek minął nam w szkole słodko i przyjemnie. W tym dniu każdy miał możliwość zakupienia pysznego, świeżego pączka, by tym samym wspomóc leczenie każdy Tradycyjny tłusty czwartek minął nam w szkole słodko i przyjemnie. W tym dniu
i rehabilitację 3 letniego Jasia, 5-cio miesięcznego Antka i 11 letniego Kamila. W sumie zebraliśmy 796 zł. Pączki rozpływały się w ustach uczniów i nauczycieli J, a pomaganie tego dnia miało naprawdę słodki smak.
Serdecznie DZIĘKUJEMY ! Piekarni-Cukierni Grygier za pomoc w przeprowadzeniu akcji
pieniędzy. i dostarczenie pysznych pączków do szkoły. Dziękujemy także rodzicom i uczniom za włączenie się w zbiórkę
19 luty 2020 r.
W środę 19 lutego klasa II b uczestniczyła w warsztatach "Majsterkowo" organizowanych przez Castoramę. Podczas tych warsztatów uczniowie poznali specyfikę pracy kasjera. Mieli okazję stanąć przy kasie i samodzielnie zeskanować produkty. Uczniowie poznali również nazwy podstawowych narzędzi oraz ich przeznaczenie. Następnie udaliśmy się do sali, w której były już przygotowane materiały do pracy. Panie, które prowadziły warsztaty przedstawiły dzieciom plan zadań. Każdy z uczniów miał przygotowane stanowisko, przy którym był zestaw deseczek, gwoździ oraz młotek. Zadaniem uczniów było własnoręczne zbicie deseczek w taki sposób aby stworzyć skarbonkę w kształcie domku. Zadanie cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Uczniowie byli bardzo zaangażowani. Wykonali zadanie bardzo starannie i sprawnie. Ostatnim punktem warsztatów był quiz z wiedzy o środowisku oraz ekologii. Uczniowie losowali pytanie oraz odpowiadali. Jeszcze raz bardzo dziękujemy za przygotowany dla nas program oraz ciekawie i mile spędzony czas.
19 luty 2020 r.
W ramach podsumowania półrocza, w dniu 19.02.2020r. przeprowadzony został w klasie VII konkurs na temat Środowiska przyrodniczego Polski, którego zasady przypominały teleturniej Jeden z dziesięciu.
Każdy uczeń na początku lekcji otrzymał 3 szanse i miał 10 sekund aby odpowiedzieć na zadane przez nauczyciela pytanie. Brak poprawnej odpowiedzi skutkował utratą szansy. Do następnej rundy przeszli zawodnicy, którzy zachowali minimum dwie szanse. W kolejnym etapie uczeń, który prawidłowo odpowiedział na zadane pytanie wyznaczał osobę do następnego pytania.
Runda druga skończyła się w momencie, kiedy pozostało tylko 3 uczniów.
Do finału przeszli: Natalia Jurga, Bartosz Jędrzychowski i Mikołaj Grobelny. Zawodnicy dzielnie walczyli, a pytania nie należały do łatwych i były bardzo zróżnicowane. Np.: Czego konsekwencją jest różnica momentu wschodu i zachodu Słońca? Co oznacza stwierdzenie: wzrost kontynentalizmu? Czy cyrk lodowcowy powstał wskutek działania lodowca górskiego czy lądolodu? Które lasy rosną głównie na podmokłych obniżeniach terenu?. Emocji było mnóstwo. Każdy z finalistów był dopingowany przez swoich kolegów i koleżanki. Ostatecznie starcie wygrała Natalia. Gratuluję wszystkim uczestnikom i zachęcam do udziału w kolejnych konkursach i turniejach.
Kamila Witkiewicz
18 luty 2020 r.
18 lutego uczniowie klas IV-VII wzięli udział w zabawie karnawałowej.
14 luty 2020 r.
14 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Walentynki.
Tego dnia w szkole królował kolor czerwony.
W tym roku uczniowie klas I -III z pomocą wychowawców postanowili uatrakcyjnić obchody tego święta, przygotowując specjalny walentynkowo – upominkowy stragan. Cała społeczność szkolna mogła zakupić na nim upominki i słodkości, które swoim kolorem i kształtem nawiązywały do obchodzonego święta.
Stoisko walentynkowe wyglądało zjawiskowo, a wszystkie smakołyki, które się na nim znajdowały znikały w bardzo szybkim tempie. Uczniowie mogli zrobić sobie także pamiątkowe zdjęcie w walentynkowej fotobudce :)
24 stycznia 2020 r.
Tegoroczne obchody Dnia Patrona Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wilkowicach odbyły się 24 styczniabr. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu, prowadząca, skierowała kilka słów do zgromadzonych. Przypomniała, jak ważna jest pamięć o przeszłości i historii kraju oraz regionu.
Podczas kolejnego punktu obchodów społeczność szkolna w tym dniu uczestniczyła w podniosłej akademii. Program artystyczny przedstawili wychowankowie klasy VIb, przygotowani pod okiem p. A. Górniewicz, muzyką zajęła się p. V. Mejza, a o oprawę plastyczną zadbała p. E. Kubiak. W montażu słowno – muzycznym znalazły się m.in. wiersze oraz pieśni patriotyczne, które przybliżyły historyczne znaczenie wydarzeń grudnia 1918 r. dla narodu polskiego.
Po części oficjalnej nastąpił pokaz przygotowanych wcześniej, na tę okazję, zadań. I tak kl. I przedstawiły piękne sztandary powstańcze, klasy drugie zaprezentowały piosenki żołnierskie. Z kolei kl. IV zaznajomiła zebranych z kartkami pocztowymi, stworzonymi z placu boju, klasy V – z plakatami, zachęcającymi do przyłączenia się do oddziałów powstańczych. Klasy VI a i VI b przeczytały listy napisane przez walczących do najbliższych, oddające atmosferę panującą na tym nadzwyczajnym czynie zbrojnym, natomiast najstarsi podopieczni, czyli kl. VII i VIII, zdali relację z przybycia Ignacego Paderewskiego do Poznania.
Biorąc udział w tej uroczystości daliśmy wyraz uznania dla jedynego zwycięskiego czynu zbrojnego i jego wartości, które są częścią tożsamości narodowej wszystkich Polaków, a tym samym ideą przewodnią corocznych obchodów Święta Patrona w naszej szkole.
Agnieszka Górniewicz
24 stycznia 2020 r.
Klasa 5b podczas przygotowań do obchodów patrona szkoły. Uczniowie mieli za zadanie przygotować plakat, który zachęci mieszkańców do obrony i walki za wolność - udziału w Powstaniu Wielkopolskim. Klasa podzieliła się na grupy poprzez losowanie i wzięła się do pracy. Plakaty wyszły super a jaka była współpraca.
24 stycznia 2020 r.
Dnia 24 stycznia, dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej piekły pizzę
22 stycznia 2020 r.
22.01.2020r. gościliśmy w szkole pracownika PSP z Leszna oraz ratownika medycznego. Panowie przeprowadzili godzinne potkanie z uczniami kl. IV-VIII podczas którego pracownik straży pożarnej wyjaśnił w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną. Przypomniał, że strażacy oprócz gaszenia pożarów wzywani są do wypadków drogowych oraz różnych nietypowych zdarzeń. Uczniowie poinformowani zostali jak zachować się
w sytuacji wybuchu pożaru oraz szczególną uwagę pan strażak poświęcił na omówienie zagrożenia spowodowanego powstaniem tlenku węgla popularnie zwanego czadem.
Natomiast ratownik medyczny wykonał pokaz profesjonalnego udzielania pomocy przedlekarskiej. Poinstruował uczniów jak dokonać oceny sytuacji poszkodowanego, oceny czynności życiowych, w jaki sposób postąpić, by wezwać pomoc oraz jak przeprowadzić reanimację poszkodowanego aż do momentu przybycia karetki pogotowia. Uczniowie poinstruowani zostali także w jaki sposób należy przeprowadzić resuscytację przy użyciu defibrylatora AED. Wszystkie te informacje chętni uczniowie mogli wykorzystać w praktyce przeprowadzając reanimację na fantomie zarówno przy użyciu maseczki ochronnej jak i przy użyciu defibrylatora AED.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów o czym świadczyły liczne pytania zadawane gościom oraz ilość ochotników do przeprowadzenia resuscytacji.
Zaproszonym gościom serdecznie dziękujemy za poświęcony czas oraz przekazanie cennych wskazówek i informacji !
15 stycznia 2020 r.
W minioną środę (15.01.2020 roku) uczniowie klas II wzięli udział w Interaktywnym widowisku multimedialnym „Legendy polskie – filmowa podróż w czasie”. Przedstawienie zostało przygotowane przez Teatr SHOW z Wrocławia. Głównym tematem spektaklu były podania i legendy, m.in. Legenda o Piaście, Legenda o Lechu, Czechu i Rusie, Legenda o Królu Kraku oraz Legenda o Wandzie, co nie chciała Niemca. Twórcy przedstawienia zaprosili uczniów na niezwykłą podróż w czasie, w której w ciekawy i zabawny sposób udowodnili, że warto znać tradycję i historię własnego kraju. W spektaklu zastosowano nowatorską formułę. Do udziału w przedstawieniu zaproszono również widzów. Uczniowie otrzymali karty z numerami i po odczytaniu danego numeru przez prowadzącego, dzieci udawały się na scenę. Brały czynny udział w quizach oraz wcielały się w bohaterów legend i podań. Nowatorska forma przedstawienia spodobała się dzieciom, które żywiołowo nagrodziły artystów brawami.
13-23 stycznia 2020 r.
Od dnia 13-23 stycznia dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej, mogły same stworzyć masę solną oraz ulepić figurki dla swoich dziadków z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Po wysuszeniu prac, świetliczaki z dużym zaangażowaniem, malowali oraz ozdabiali swoje dzieła.
Styczeń 2020 r.
Rozstrzygnięto konkurs „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. W konkursie brały udział klasy II oraz III. Oprócz wykonania klasowych „Magicznych Drzew Słodziaków” każdy uczeń sprawdzał swoje umiejętności w pięknym i aktywnym czytaniu książek. Każda klasa otrzymała dyplom. W konkursie wyróżnienia otrzymali: Julia Górczak, Dominik Karpisz, Karolina Kazimierz, Laura Owczarz, Weronika Poloch, Nadia Stróżyńska, Maja Wilczkowiak oraz Sandra Wojciechowska. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
10 stycznia 2020 r.
Dnia 10 stycznia br. w naszej szkole odbyły się Szkolne Mistrzostwa w Warcabach Klasycznych.
Uczniowie walczyli dzielnie,pod czujnym okiem Pana Zbigniewa Myszuka , wykorzystując swoje umiejętności.
Zwycięzcami zostali:
Dziewczęta kl.1-4
I miejsce Julia Górczak kl.3b
II miejsce Maja Wilczkowiak kl.2b
III miejsce Hanna Konys kl.1b
Dziewczęta kl.5-8
I miejsce Oliwia Roszak kl.6a
II miejsce Marika Grygier kl.7
III miejsce Wiktoria Karbowska kl.6b
Chłopcy kl.1-4
I miejsce Hugo Franek kl.3b
II miejsce Radosław Leśniewski kl.3b
III miejsce Mikołaj Szymański kl.4
Chłopcy kl.5-8
I miejsce Mikołaj Grobelny kl.7
II miejsce Jan Walendowski kl.7
III miejsce Kacper Kazimierz kl.6a
Zwycięzcy otrzymali medale, a wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy i upominki ufundowane przez rodzicow Hugo (Agata Zaremba Franek i Adrian Franek).
Dodatkowo p.Adrian wykonał podczas mistrzostw profesjonalne zdjęcia.
Bardzo dziękujemy p.Zbyszkowi Myszukowi za organizację mistrzostw, dziękujemy sponsorom, a uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Grudzień 2019 r.
Chociaż na dworze temperatura raczej nie zimowa, uczniowie klasy IIa na kółku plastycznym postanowili wykonać prace związane z zimą. Czyż to nie piękne widoki? A te uśmiechnięte śnieżynki czyż nie urocze? Może to będzie namiastką zimy, a może w końcu popada śnieg i dzieci będą mogły trochę poszaleć. Życzymy sobie tego na ferie.
Grudzień 2019 r.
Grudniowe spotkanie z rodzicami uczniów klas starszych rozpoczęło się od spotkania ze specjalistą terapii uzależnień – p. Heleną Strzałkowską, która przeprowadziła krótką pedagogizację rodziców na temat substancji uzależniających, czynników ryzyka, sposobów pomocy dzieciom i młodzieży zagrożonej uzależnieniem, a także wykazującym problemy emocjonalne.
Dziękujemy pani kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy społecznej w Lipnie za pomoc w organizacji spotkania.
Grudzień 2019 r.
W ramach działań dotyczących promocji zdrowia- wychowawcy wszystkich klas przypomnieli uczniom, jak ważne jest noszenie odblasków szczególnie teraz, gdy dni są coraz krótsze, a widoczność na drodze ograniczona. Noszenie odblasków zwiększa bezpieczeństwo każdego pieszego o każdej porze dnia. Dlatego też, aby promować prawidłowe zachowanie na drodze oraz zasady bezpieczeństwa każdego uczestnika ruchu drogowego-zorganizowaliśmy w szkole odblaskowy dzień. Kamizelką, opaską, czy też breloczkiem –takim oto przykładem świecili w tym dniu uczniowie szkoły !
Grudzień 2019 r.
O tym, jak ważne jest dbanie o wspólne bezpieczeństwo w szkole oraz jak ważną sprawą jest rozsądne, bezpieczne poruszanie się w Internecie przypominamy dzieciom każdego roku. Cieszy nas to, że zrozumieniem tematu oraz pomysłowością wykazali się starsi uczniowie naszej szkoły dając temu wyraz podczas tworzenia haseł dotyczących bezpieczeństwa w szkole oraz tworząc gazetki klasowe na temat bezpiecznego korzystania z Internetu.
Grudzień 2019
Rozstrzygnięto szkolny konkurs - Najładniejsza kartka bożonarodzeniowa. W konkursie brali udział uczniowie klas IV – VII. Oddano 29 kartek. Prace wykonano w formacie A5 oraz dowolnej technice plastycznej. Pomysłowość oraz wkład pracy włożony w wykonanie kartki sprawił, że zrezygnowano z I, II, III miejsca i wyróżniono 10 kartek. Wyróżnienie otrzymali: Karolina Majchrzak, Laura Pawlikiewicz, Bartłomiej Pakuła, Natalia Grobelna, Aleksandra Karbowska, Sonia Zalewska, Lena Stark, Ania Rozwadowska, Wiktoria Muszyńska, Mikołaj Grobelny.
13 uczniów wzięło udział w gminnym konkursie - Najładniejsza Kartka Bożonarodzeniowa 2019. Tym razem kartka miała format A4 i wykonana była techniką rysunkową. W kategorii uczniów klas VII – VIII Wiktoria Muszyńska zdobyła I miejsce. Wszystkim uczestnikom obu konkursów GRATULUJEMY!!!
18 grudnia 2019 r.
” Wypożycz książkę na ferie świąteczne”. W ramach tej akcji do biblioteki szkolnej zaproszeni zostali uczniowie, by wypożyczyli sobie coś ciekawego na świąteczny czas. Celem akcji było zapoznanie uczniów z nowościami wydawniczymi zakupionymi do naszej biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Grudzień 2019 r.
Lektura „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” przeczytana przez uczniów klasy IIa zainspirowała ich do wykonania skarpetkowych stworków. Dzieci wykorzystały do tego celu nieużywane już skarpetki – może za małe, może nie mające pary, uruchomiły swoją wyobraźnię i stworzyły wspaniałe stworki – maskotki. Będą mogły je komuś podarować lub będą służyły im do zabawy.
Grudzień 2019 r.
Uczniowie naszej szkoły mogli brać udział w VII edycji konkursu „Przyrodnicze rymowanie - otaczającego świata poznawanie – rośliny wodne i bagienne wielkopolskich parków krajobrazowych” zorganizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Liga Ochrony Przyrody Zarząd Okręgu w Poznaniu. Celem konkursu było:
1. Stworzenie publikacji dla najmłodszych mieszkańców województwa, która w prosty
i przystępny sposób przybliży im wybrane gatunki roślin wodnych i bagiennych wielkopolskich parków krajobrazowych.
2. Przybliżanie dzieciom tematyki przyrodniczej za pomocą form artystycznych (literackich
i plastycznych).
3. Poszerzanie wiadomości z zakresu ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska
w ramach zasady zrównoważonego rozwoju.
4. Umiejętność rozpoznania wybranych gatunków roślin wodnych i bagiennych.
5. Rozbudzanie i pogłębianie zamiłowania oraz szacunku dla przyrody.
6. Motywowanie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego.
Konkurs skierowany był do szkół podstawowych z terenu województwa wielkopolskiego. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie z klas IV-VI. Warunkiem przystąpienia do konkursu było nadesłanie przez nauczyciela koordynującego prac literackich lub plastycznych, do 19 czerwca 2019r Do udziału w konkursie zgłosiło się 4 uczniów. Prace plastyczne wykonali Julia Zawiślan z kl. 5b, Aleksandra Samol, Szymon Szorkin z kl. 6 b, natomiast Filip Batroszewicz z kl.6b ułożył wierszyk. Niestety nikt z naszych uczestników konkursu nie zdobył nagrody ale szkoła otrzymała podziękowanie za udział . Dziękujemy uczniom za udział i życzymy dalszego zapału i udzaiłu w konkursach.
10 grudzień 2019 r.
10-12-2019 r. odbyły się POWIATOWE MISTRZOSTWA W FUTSALU W RYDZYNIE.
Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie klas 4-6.
Zespół godnie reprezentował Szkołę podczas Turnieju - zajmując V miejsce.
Grudzień 2019 r.
W naszej szkole cały rok trwa wolontariat. Uczniowie mają wiele pomysłów. Tym razem sprzedawali Świąteczne Kartki Dobroczynne, które bardzo szybko zniknęły. Starsi i młodsi chętnie zakupili kolorowe pocztówki tym bardziej, że dochód ze sprzedaży zainwestowany zostanie w pomoc ludziom, którzy bardzo jej potrzebują - chorym i niepełnosprawnym z prowadzonego przez stowarzyszenie Sursum Corda programu "Na Ratunek". Stowarzyszenie Sursum Corda już od niemal 20 lat rozwija w swojej działalności ideę wolontariatu. Nasza szkoła chętnie wspiera takie akcje.
Grudzień 2019 r.
Nasza szkoła od kilku lat bierze udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym dla Szkół – ZBIERAJ BATERIE I TELEFONY! Ochrona środowiska to bardzo ważny temat, edukacja i troska o środowisko to również zadania dla nas jako placówki, gdzie poprzez praktyczne działania oraz systematyczną edukację ekologiczną zachęcamy dzieci i młodzież do właściwego postępowania z odpadami niebezpiecznymi oraz przekonujemy do przyjaznych środowisku naturalnemu postaw i nawyków. Taki jest również cel tego ogólnopolskie programu. Akcja zbierania baterii trwa cały rok szkolny. My w tym semestrze uzbieraliśmy już 80 kg. tych niebezpiecznych odpadów.
Grudzień 2019 r.
Gminna Biblioteka Publiczna - filia w Wilkowicach to biblioteka która rozwijają i zaspokajają potrzeby czytelnicze i informacyjne mieszkańców. Chce by stała się atrakcyjnym miejscem spotkań społeczności lokalnej zwłaszcza dzieci. Biblioteka współpracuje z miejscowymi organizacjami i instytucjami. Klasa 5b uczestniczyła w lekcji bibliotecznej, którą poprowadziła p. Kozłowska. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali Pani, zadawali mnóstwo pytań, a także dowiedzieli się - nowi uczniowie w jaki sposób mogą stać się czytelnikami. Chętnych było sporo, niektórzy już na miejscu od razu zaczęli czytać wybrane przez siebie książki - oby ten zapał trwał. Dziękujemy za ciekawą lekcję i czekamy na następne ciekawe wydarzenia.
Grudzień 2019 r.
Pierwszego grudnia obchodzony jest corocznie Światowy Dzień AIDS ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 1988 roku. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich rodzinami jest kokardka w kolorze czerwonym. Czerwony kolor symbolizuje krew i miłość. Zagrożenie wirusem HIV zostało wpisane przez Światową Organizację Zdrowia na listę 10 największych zagrożeń dla zdrowia w roku 2019
W naszej szkole zostały zorganizowane 2 konkursy. Uczestnicy musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością zagadnień działania wirusa HIV, przebiegu zakażenia, zachowań bezpiecznych i ryzykownych. Młodzież poprzez udział w konkursie miała zdobyć poczucie dużej odpowiedzialności za własne zdrowie, wykazać akceptację i empatię wobec chorych i zakażonych oraz chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.
Konkurs skierowany był do uczniów klas 6 - mieli oni za zadanie wykonać plakat -"Młodzi o HIV i AIDS". Zgłosiło się 7 chętnych, nagrodzone prace to I miejsce Filip Bartoszewicz, II- Kacper Wolniczak, III- Aleksandra Samol. Natomiast drugi konkurs dotyczył klas 7-8. Był to konkurs wiedzy o HIV i AIDS. Zgłosiło się 15 osób, I miejsce zajęła Wiktoria Muszyńska, II - Martyna Bródka, III- Marika Grygier. Gratulujemy wszystkim bo wykazali się wysoką wiedzą w tym temacie a w szczególności tym uczniom, którzy zajęli czołowe miejsca. Dziękujemy za udział w konkursach i życzymy dalszych sukcesów i chęci.
Grudzień 2019 r.
Konkurs na "Dzień Jeża" rozstrzygnięty! Z okazji Dnia Jeża Biblioteka Szkolna zorganizowała konkurs na rysunek jeża (klasy I-III) oraz plakat o jeżu (klasy IV-VIII). W konkursie wzięło udział 23 uczniów. Spośród wszystkich prac zostały wyróżnione prace: Urszuli Giery, Soni Zalewskiej, Adama Trojna oraz Alana Świtała. Wszystkim gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejkach konkursach!
27 listopad 2019 r.
Szkolny Klub Wiewiórka powiększył swoje szeregi. Dnia 27 listopada 2019 r. dołączyli do niego uczniowie klas pierwszych. Najpierw jednak musieli udowodnić, że wiedzą jak dbać o zdrowie. „Wiewióreczki” z klasy IIa przygotowały dla nich zagadki o środkach czystości, quiz o zdrowiu, piosenkęo tym jak dbać o higienę oraz zabawę ruchową. Pierwszoklasiści musieli też zrobić zakupy zdrowej żywności. Na końcu czekał na nich test uśmiechniętej minki, czyli zjedzenie cytryny. Uczniowie poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami doskonale. Pani Dyrektor wręczyła wszystkim dyplomy członka Klubu Wiewiórka. Na końcu wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie.
Opiekun
B. Jędrzejewska
25 listopada 2019 r.
Dnia 25 XI 2019r. Zaprosiliśmy dzieci, uczęszczające do świetlicy szkolnej, do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt. "Mikołaj", dowolną techniką, na kartce A4.
Dzieci mogły wykonywać prace do dnia 13 grudnia.
16 grudnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu przez Panią Dyrektor oraz wychowawcę świetlicy.
Wyłoniono trzy pierwsze miejsca oraz wyróżnienie.
Dla każdego z uczestnikow przygotowano nagrodę za udział w konkursie.
Listopad 2019 r.
Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wilkowicach wzięła udział w konkursie „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”! W klasach II oraz III odbyły się klasowe obchody „Dnia Głośnego Czytania ze Słodziakami”. Uczniowie razem z wychowawcami wykonali Magiczne Drzewa Słodziaków z recyklingowych elementów.
Listopad 2019 r.
1 listopada to dzień refleksji i zadumy to Dzień Wszystkich Świętych - dzień, kiedy to całymi rodzinami odwiedzamy groby bliskich, którzy odeszli. Co roku, pamiętając o naszych zmarłych z rodziny, bohaterach i ofiarach wojny, udaliśmy się na cmentarz i zapaliliśmy symbolicznie znicze na nagrobkach naszych bliskich oraz na grobie nieznanego żołnierza. W ten sposób uczciliśmy ich pamięć
Październik 2019 r.
W dniach 25-26 października br. nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wilkowicach oraz Przedszkola w Lipnie odwiedzili grono pedagogiczne GuthsMuths Grundschule w Groβräschen.
Nauczyciele polscy zostali oficjalnie powitani przez burmistrza Groβräschen pana Thomasa Zenker oraz dyrektor GuthsMuths Grundschule p. Tessie Franke. Po oficjalnym powitaniu nastąpiła prezentacja multimedialna miasta, przygotowana przez Wydział Oświaty w Urzędzie Gminy Groβräschen. Dzięki bardzo dobrej znajomości języka niemieckiego dyrektor Małgorzaty Adamczewskiej nauczyciele SP Wilkowice i Przedszkola w Lipnie mogli zgłębić swoją wiedzę na temat naszych sąsiadów. Pani Dyrektor służyła swoją znajomością języka również podczas kolacji przygotowanej przez niemieckich przyjaciół.
Kolejnego dnia wizyty partnerskiej polscy nauczyciele mogli zobaczyć, jak funkcjonują placówki oświatowe, tj. przedszkole Kindertagesstätte "Haus Kunterbunt", szkoła GuthsMuths Grundschule oraz mieli okazję zwiedzić miasto, jak i przepiękny kościół katolicki Katholische Pfarrgemeinde St. Antonius Großräschen (proboszcz Dr. Thomas F.Olickal).
Panie dyrektor szkół partnerskich uzgodniły termin wymiany polsko-niemieckiej naszej młodzieży, która będzie miała miejsce wiosną w Niemczech.
28 październik 2019 r.
28-10-2019 r. odbyły się zawody sportowe - XX TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU - U10 - etap powiatowy. Miejsce rozgrywek - orlik w Lipnie.
Szkołę godnie reprezentowali finaliści etapu gminnego, chłopcy klas trzecich SP WILKOWICE, rywalizując z trzema zespołami, w każdym meczu odnosząc zwycięstwo - zajmując I miejsce w turnieju chłopców U10. GRATULACJE . Fakt ten oznacza, że zakwalifikowali się do etapu WOJEWÓDZKIEGO .
Październik 2019 r.
Kolejny już rok nasza szkoła przystąpiła do akcji charytatywnej „Jabłuszko”. W dniach 23-25.10.br. niektórzy uczniowie szkoły stali się wolontariuszami i sprzedawali pyszne, soczyste jabłka za symboliczną złotówkę. Ze sprzedaży jabłek zebraliśmy kwotę 433,09 zł. Pieniądze te zostały przeznaczone na leczenie i rehabilitację Radka, Emilii, Nadii, Bartka, Amelki i Adama.
Wszystkim rodzicom, uczniom i nauczycielom, którzy wparli akcję i otworzyli swoje serce na potrzeby innych serdecznie DZIĘKUJĘ !
E. J-Sz.
18 październik 2019 r.
18 października 2019 r. odbyły się zawody sportowe - XX TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU - U10 - etap gminny. Miejscem rozgrywek był Orlik w Lipnie.
Szkołę godnie reprezentowali chłopcy klas trzecich zajmując I miejsce, co oznacza, że będą grać w rozgrywkach powiatowych - gratulacje :)
W tym samym dniu i na tej samej imprezie odbyły się zawody dla chłopców U12 - niestety nie udało się zakwalifikować do etapu powiatowego. Dziękujemy za godne reprezentowanie Szkoły chłopcom z klas czwartych i piątych - zajęli III miejsce.
16 październik 2019 r.
W dniu 16 października 2019 roku uczniowie naszej szkoły przystąpili do ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Ratujemy i uczymy ratować”. Jest ona kolejny rok organizowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Data nie jest przypadkowa. 16 października to Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Głównym założeniem uczestnictwa w akcji jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.
Pierwsza pomoc poszkodowanym w tego typu sytuacji to wykonywanie
tzw. resustytacji krążeniowo – oddechowej trwającej do momentu przywrócenia funkcji życiowych lub przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Akcja trwa 30 minut, ponieważ tyle średnio trzeba oczekiwać na przyjazd karetki pogotowia.
Udział naszych uczniów w tym wydarzeniu ma na celu podnoszenie stopnia świadomości w zakresie radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych związanych
z zagrożeniem życia i zdrowia ludzkiego.
Bardzo cieszy nas fakt, że każdego roku w akcję włączają się bardzo chętnie zarówno uczniowie, jak i pracownicy szkoły. W roku następnym z całą pewnością również przystąpimy do bicia rekordu.
Krzysztof Płonka
14 październik 2019 r.
14 października odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, przygotowana przez opiekunów samorządu szkolnego. Wychowankowie z klasy VI b zaprezentowali wiersze, piosenki i scenki oraz skecze o nauczycielach, a także sytuacjach z dnia codziennego, związanych ze szkołą. Najbardziej widzom przypadł do gustu taniec akrobatyczny wykonany przez WiktorięKarbowską i Sonię Zalewską.
Na koniec uroczystości były życzenia oraz kwiaty i słodkie upominki od Rady Rodziców.
Agnieszka Górniewicz
7 październik 2019 r.
07-10-2019 r. odbył się Turniej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych Gminy Lipno w Lipnie.
Naszą Szkołę reprezentowały dwa zespoły.
Pierwszy z klas IV-V i drugi z klas VI-VIII. Obydwa zespoły godnie reprezentowały Szkołę podczas Turnieju, zajmując drugie miejsce (zespół kl. VII-VIII) i trzecie miejsce (zespół kl. IV-VI). BRAWO
4 październik 2019 r.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia jest wielkim szkolnym wydarzeniem. Najpierw były przygotowania, podczas których dzieci przypominały sobie tabliczkę mnożenia. W całej szkole pojawiły się plakaty i karty z przykładowymi zagadkami matematycznymi. Po około tygodniowych przygotowaniach 4 października nastąpiło sprawdzenie „tabliczkowej wiedzy” podczas egzaminów. Uczniowie pod opieką p. Małgorzata Radomskiej stali się egzaminatorami i sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia swoich kolegów oraz dorosłych - nauczycieli i rodziców, którzy tego dnia zawitali do naszej szkoły.
Za bezbłędnie rozwiązane zadania uczniowie otrzymali odznaki i certyfikaty Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz nagrody (bony do wykorzystania w znanej księgarni)
2 września 2019 r.
2 września w naszej szkole uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2018/2019. Podczas uroczystości mogliśmy wysłuchać przemówienia Pani Dyrektor Małgorzaty Adamczewskiej. Część artystyczną przygotowali uczniowie pod czujnym okiem Pani Violetty Mejzy. Życzymy wszytkim uczniom owocnego i wypełnionego sukcesami nowego roku szkolnego.