Nawigacja

ARCHIWUM FESTYN DZIEŃ MATKI ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2011/2012 AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA PÓŁKOLONIE 2011 SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW NIE ZADYMIAJ OTOCZENIA! NIE ZADYMIAJ MNIE! Rok szkolny 2013/2014 Rok szkolny 2014/2015 Rok szkolny 2015/2016 Rok szkolny 2016/2017 Rok szkolny 2017/2018 Rok szkolny 2018/2019 Rok szkolny 2019/2020 Rok szkolny 2020/2021 Rok szkolny 2021/2022

Rok szkolny 2017/2018

CZERWIEC 

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 

„ Rok szkolny 2017/2018 dobiegł końca. Był to rok trudny, pełen nowych wyzwań i oczekiwań - tak brzmiały słowa Małgorzaty Adamczewskiej- dyrektora Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wilkowicach.

Na uroczystej akademii pojawili się specjalni goście. Pani Dyrektor w imieniu pracowników szkoły uhonorowała specjalnym wyróżnieniem, jakim jest miano Przyjaciela Szkoły Wójta Gminy Lipno p. Jacka Karmińskiego, Koło Gospodyń Wiejskich w Wilkowicach, Sołtysa wsi Wilkowice p. Mieczysława Reszczyńskiego oraz wielu rodziców, którzy bezinteresownie angażują się w życie szkoły i oferują dużą pomoc.

Nagrodzeni zostali również uczniowie, którzy uzyskali bardzo dobre wyniki w nauce i sporcie. Wśród wyróżnionych byli też tacy, którzy odznaczyli się 100% frekwencją.

W części artystycznej wystąpili uczniowie klas czwartych.

Wszyscy zadowoleni udali się na zasłużony wypoczynek, aby za dwa miesiące pełni zapału powrócić do szkoły.


Czerwiec

KONCERT Z OKAZJI DNIA RODZINY

         Ten rok szkolny zakończyliśmy wyjątkowym koncertem zorganizowanym z okazji Dnia Rodziny. Uczniowie naszej szkoły pod czujnym okiem nauczycieli zabrali swych rodziców w podróż do lat ich dzieciństwa i młodości.

         Wszyscy przenieśliśmy się w muzyczną podróż do lat 60-tych, w których królowała audycja Lata z radiem i jej przebój „Polka Dziadek”. Tańczyliśmy także twista do piosenki „Lets twist again”.

Lata 70-te przypomniała nam piosenka z filmu „Grease” - „You”re the arethat I want”. Na naszej scenie nie zabrakło króla muzyki Pop z lat 80-tych Michaela Jacksona i jego hitu „Smoothcriminal”. Polską reprezentantką tamtych czasów na scenie była Małgorzata Ostrowska w piosence „Meluzyna”.

Kolejne lata, lata 90-te zaprezentowali dla nas uczniowie w piosence Stachurskiego „Dla Was” oraz zespołu Boys „Jesteś szalona”. Hitem współczesności okazał się występ braci Figo Fago z piosenką „Mamusiu miła”.

         Nasz koncert zakończyliśmy piosenką Urszuli Sipińskiej „Cudownych rodziców mam”. Atmosfera spotkania i doniosłość koncertu spowodowała, że i rodzicom, i uczniom zakręciła się łza w oku. Mamy nadzieję, że była to łza szczęścia, radości i satysfakcji….


Czerwiec

PIERWSZA POMOC - EGZAMIN

         Przez dwa lata klasa III b brała udział w programie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Dzieci poznały cały łańcuch przeżycia: od sprawdzenia bezpieczeństwa na miejscu zdarzenia, sprawdzenia przytomności, wezwania pogotowania przez sprawdzenie oddechu, ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, aż po przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

         Po opanowaniu wszystkich umiejętności uczniowie przystąpili do egzaminu praktycznego, w którym musieli zaprezentować znajomość procedur. Dzieci spisały się na medal i zdały egzamin wzorowo. W nagrodę otrzymały Certyfikat udzielania pierwszej pomocy oraz maseczki do sztucznego oddychania.


Czerwiec

WYCIECZKA OCHLA - DRZONÓW - ZIELONA GÓRA

         We wtorek 19 czerwca 35 uczniów z klasy III b, IVb i VI pojechało na całodniową wycieczkę. Towarzyszyło nam również 8 rodziców.

         Pierwszym punktem naszego wyjazdu było Muzeum Wojska Polskiego  w Drzonowie. W tym urokliwym miejscu zobaczyliśmy sprzęt wojskowy z czasów I i II wojny światowej. Widzieliśmy różne umundurowania żołnierzy, bagnety, pistolety, wyrzutnie wojskowe. Jednak to, co zobaczyliśmy na świeżym powietrzy przeszło naszej najśmielsze oczekiwania. Wokół budynku muzeum zgromadzony został „ciężki” sprzęt: samoloty, helikoptery, czołgi, wyrzutnie rakietowe. To dopiero było coś….

         Zauroczeni sprzętem wojskowym udaliśmy się do Ochli – Muzeum Etnograficznego czyli skansenu. Muzeum zajmuje 13 ha, usytuowane jest w niezwykle urokliwym miejscu u stóp polodowcowych wzniesień nad leśnym źródliskiem. Zabytki architektury ludowej wkomponowano w zastany krajobraz i układ przestrzenny, nawiązując do kształtu wsi. Na terenie muzeum znajduje się dydaktyczna ścieżka przyrodnicza. Ścieżka prezentuje bogactwo fauny i flory, współzależność środowiska przyrodniczego i kulturowego. Pani przewodnik oprowadziła nas po domach z XV – XVII wieku. Zobaczyliśmy, jak te domu były budowane, jak wyposażone. Dopiero wtedy zdaliśmy sobie sprawę, jak bardzo świat się zmienił…. Najbardziej dzieciom i rodzicom spodobał się budynek szkoły, który znacznie odbiegał od naszej wilkowickiej…

         Ostatnim miejscem jakie odwiedziliśmy było Centrum Nauki Keplera i Planetarium. W Centrum Keplera jest sala jest wyposażona w stanowiska, które pozwalają na realizację wybranych zagadnień z biologii (w tym biologii człowieka), fizyki i geografii, w oparciu o przeprowadzone eksperymenty. Dzieci mogły samodzielnie wykonywać eksperymenty, uzupełniając swą wiedzę o napisy znajdujące się przy każdym stanowisku. Uczniowie uruchamiali poszczególne urządzenia, obserwowali ich działanie, wchodzili z nimi w interakcje, co pozwoliło im na uzyskanie wiedzy w sposób niewerbalny.Każde ze  stanowisk inspirowało, pobudzało umysł, wywoływało skojarzenia, skłaniało do stawiania pytań i szukania na nie odpowiedzi. Dzieci były bardzo aktywne i zaangażowane.

Następnie spacerkiem po Zielonej Górze udaliśmy się do Planetarium, gdzie w niecodziennych warunkach obejrzeliśmy edukacyjny film „Polaris”. Było to możliwe dzięki ruchomej kapsule, która waży prawie 3 tony, a jej średnica wynosi 10 metrów. W zielonogórskim Planetarium znajduje się jedna z trzech takich kapsuł na świecie. Pozwala na zaprezentowanie gwieździstego nieba, zachodzących na nim zjawisk widzianych w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca na Ziemi lub w Kosmosie. Umożliwia oglądanie obiektów bliskiego i dalekiego wszechświata nawigując pośród planet, gwiazd i mgławic.Obejrzeliśmy także ekspozycję Układu Słonecznego oraz wystawę meteorytów z całego świata.

         Pełni wrażeń szczęśliwie wróciliśmy do domu.


Czerwiec

MALI ARTYŚCI

         Jak co roku klasa III b obchodziła Dzień Rodzica. Z tej okazji dzieci wraz z rodzicami spędziły wspólnie czas; czas, którego często brakuje. Dzięki zaangażowaniu wszystkich rodziców dzieci mogły zjeść pizzę, słodkie przekąski. Natomiast rodzice umilili sobie czas kawą, ciastem oraz sałatkami.

         Spotkanie stało się również okazją do złożenia rodzicom życzeń z okazji Dnia Mamy i Dnia Taty. Dzieci przygotowały dla rodziców niecodzienne upominki. Pod okiem Pani wychowawczyni własnoręcznie wykonały mydełka zapachowe: lawendowe, zielone jabłuszko, truskawka. Zabawa podczas robienia mydełek była przednia, a uśmiech rodziców cudowny.


Czerwiec

KONKURS "MISTRZ RECYKLINGU MAKS PORZĄDKUJE ODPADY" - IV EDYCJA

Uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w ogólnopolskim konkursie ekologicznym " Mistrz recyklingu Maks porządkuje odpady" pod kierunkiem M. Kołodziejczyk. Głównym organizatorem konkursu była Fundacja Chlorofil. Konkurs miał na celu kształtowanie prawidłowych postaw proekologicznych zmierzających do selektywnej zbiórki, odzysku i recyklingu odpadów. Do konkursu zgłosiły sie  trzy osoby z klasy szóstej ( Martyna Bródka, Hanna Poloszyk oraz Jakub Gabała). Uczniowie musieli zapoznać się z materiałami edukacyjnymi, wziąć udział w grze edukacyjnej, odpowiedzieć na 10 pytań zamkniętych i 5 pytań otwartych - te ostatnie mogły być przedstawione w różnej formie, a nasi uczniowie stworzyli grę w technice scratch. Dziękuję bardzo za zaangażowanie i chęć wzięcia udziału w konkursie. Gratulacje mimo, że nie zostaliśmy nagrodzeni - Każdy z uczestników otrzymał dyplom a szkoła Certyfikat Mistrza Edukacji Ekologicznej.


8 czerwca 2018 r.

DZIEŃ DZIECKA I "AKCJA CZYTELNICZA"

Dnia 8 czerwca 2018 roku w naszej szkole został zorganizowany Dzień Dziecka – wesoło, sportowo i książkowo.

Imprezę rozpoczęły występy naszych uczniów, był śpiew, taniec i wspólna zabawa. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły już po raz drugi wzięli udział w III edycji najpopularniejszej akcji czytelniczej w Polsce „Jak nie czytam, jak czytam”. Wspólnie o godzinie 10.00 czytaliśmy fragmenty ulubionych książek, a następnie budowaliśmy z nich wieże. Śmiechu i zabawy było co niemiara. Łączna wysokość wszystkich wież to: 1219 cm, najwyższą wieżę zbudowali uczniowie kl. IV b – 156 cm.

W tym upalnym dniu nie zabrakło zdrowych akcentów w postaci wody do picia oraz soków od Pań z Koła Gospodyń Wiejskich oraz Rady Rodziców.

Jak co roku odbył się „Bieg ku słońcu” w którym wzięli udział reprezentanci poszczególnych klas. Zwycięzcy odebrali medale i gratulacje z rąk Pani Dyrektor.

Był to dzień pełen niespodzianek, a dobry humor dopisywał każdemu.


MAJ 

25 maj 2018r

XII TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ SZKÓŁ PODSTAWOWYCH O PUCHAR GMINY LIPNO

25-05-2018 r. odbył się XII Turniej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych o Puchar Wójta Gminy Lipno w Goniembicach.

Nasz zespół godnie reprezentował Szkołę podczas Turnieju, zajmując III miejsce – brawo!J

 

                                                                                                                                                 Piotr Teślak


24 maj 2018 r.

II GMINNY KONKURS CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM "CZYTAM I ROZUMIEM"

Jak ważne jest czytanie ze zrozumieniem przekonuje się każdy z nas w codziennym życiu. Dlatego też już po raz drugi SP Wilkowice zaprosiła uczniów klas II i III ze szkół podstawowych                  w naszej gminie do udziału w  konkursie  „Czytam i rozumiem”.

 Celem konkursu było doskonalenie czytania jako umiejętności rozumienia, wykorzystywania  i przetwarzania tekstów w zakresie umożliwiającym zdobywanie wiedzy, promowanie uzdolnionych uczniów, umożliwienie uczniom sprawdzenia swoich umiejętności.

 Uczniowie zmierzyli się z fragmentem tekstu pochodzącym z książki „Akademia Pana Kleksa”  Jana Brzechwy. Po uważnym przeczytaniu tekstu musieli  wykonać zadania, które wcale nie były łatwe. Czas na wykonanie był ograniczony i wynosił 60 minut. Po czym nastąpiła dla uczestników przerwa na poczęstunek i zabawy, a komisja zajęła się sprawdzaniem prac.

Konkurs zakończył się wręczeniem dyplomów i nagród przez panią dyrektor SP w Wilkowicach Małgorzatę Adamczewską. Mistrzyni czytania(już po raz drugi) otrzymała też statuetkę ufundowaną przez Wójta Gminy Lipno pana Jacka Karmińskiego, który objął honorowy patronat nad konkursem,     a wręczona została przez panią sekretarz gminy Justynę Dębską.

Oto najlepsi:

I miejsce – Antonina Czwojdrak kl. IIIa SP Wilkowice

II miejsce – Karolina Majchrzak kl. IIIb SP Wilkowice

III miejsce – Joanna Stachowiak kl. III SP Goniembice

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy opiekunom za przygotowanie uczniów.

ZAPRASZAMY ZA ROK!

Serdeczne podziękowania składamy na ręce Pana Wójta za objęcie konkursu honorowym patronatem.

Organizatorzy:

B. Jędrzejewska

                                                                                                                              D. Jakubowska

                                                                                                                           D. Urbańczak


19 maj 2018 r.

W HARMONII Z PRZYRODĄ

 

W sobotę 19 maja uczniowie naszej szkoły z klasy 5 - Natalia Jurga i 6 - Jakub Gabała pod opieką p. Kołodziejczyk uczestniczyli w rejonowym konkursie przyrodniczym „W harmonii z przyrodą”.

Konkurs, swym zakresem odnosił się do treści, osiągnięć i umiejętności zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, przedmiotu przyroda. Test, który uczniowie najpierw rozwiązywali indywidualnie, składał się z zadań zamkniętych obejmujących zakres materiału przyrody klas IV – VI. Zadania praktyczne obejmowały zakres materiału dotyczący znajomości fauny i flory Polski (pospolite gatunki roślin i zwierząt występujące w Polsce), budowy i funkcjonowania ciała człowieka oraz umiejętności przeprowadzenia prostych eksperymentów fizycznych i chemicznych. Celem konkursu było rozbudzanie  wśród uczniów zainteresowania światem przyrody, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem, zachęcenie do samodzielnego zdobywania i pogłębiania wiedzy
o wzajemnych oddziaływaniach elementów środowiska przyrodniczego
i działalności człowieka. Uczniowie naszej szkoły spisali się bardzo dobrze, chociaż nie zdobyliśmy żadnych czołowych miejsc. Dziękuję za zaangażowanie uczniów i ich rodziców. Życzę  sukcesów. Gratulacje.


17 maj 2018 r

MOBILNA AKADEMIA MŁODYCH ORŁÓW

Czterech  uczniów naszej Szkoły: Krzysztof Hanusek, Dominik Szczerbal, Szymon Szorkin, Michał Dubski mogli zaprezentować swoje umiejętności piłkarskie podczas pokazowych treningów w Mobilnej Akademii Młodych Orłów. Więcej tutaj: www.ozpnleszno.pl/mamo-w-lipnie

„Polski Związek Piłki Nożnej zapraszają wszystkich trenerów, nauczycieli wychowania fizycznego, rodziców oraz sympatyków piłki nożnej z powiatu leszczyńskiego ziemskiego na wykład teoretyczny dotyczący najnowszych trendów szkoleniowych. Prezentacja odbędzie się na stadionie Orła w czwartek 17 maja o godzinie 16:00.Po wykładzie na stadionie Orła odbędzie się pokaz treningowy dla wyselekcjonowanych wcześniej zawodników z kategorii Orlik i Młodzik. Organizatorzy zapraszają na trybuny. Mobilna Akademia Młodych Orłów ma na celu podniesienie świadomości oraz jakości piłkarskiej edukacji. Na każde województwo powołane są zespoły trenerskie, które będą nie tylko identyfikowały lokalne talenty, ale też służyły kształceniu trenerów. W województwie wielkopolskim trenerami są Błażej Czyżewski i Jakub Wojtkowiak. Mobilne AMO ma dotrzeć do każdego powiatu w Polsce minimum dwa razy w roku.”


10 maj 2018 r.

SPOTKANIE Z P.GRZEGORZEM LORKIEM

Dnia 10 maja 2018 roku  w ramach spotkań z ciekawymi ludźmi mieliśmy zaszczyt gościć  po raz kolejny w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wilkowicach Nauczyciela Roku, biologa, ornitologa, miłośnika przyrody i podróży mgr Grzegorza Lorka.

Pan Grzegorz zabrał nas na wirtualną wyprawę na Grenlandię, zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc oraz mieszkańców tego niezwykłego zakątka świata. Wszyscy z zaciekawieniem wysłuchaliśmy ciekawych opowieści i obejrzeliśmy zdjęcia z wyprawy p. Lorka .

Bardzo dziękujemy za spotkanie!!!


9 maj 2018 r.

 

KONKURS HISTORYCZNY

 

9 maja 2018r. odbył się konkurs historyczny związany z 100. Rocznicą Odzyskania przez Polskę

Niepodległości. Wzięło w nim udział 12 uczniów z klas IV-VII. Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce- Mikołaj Łotysz,

II miejsce – Aleksandra Samol,

III miejsce- Filip Bartoszewicz.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w tej dziedzinie!

 

Agnieszka Górniewicz


Maj 2018 r. 

KONKURS "BĄDŹ EKO, DZIAŁAJ EKO!"

Uczniowie naszej szkoły mogli wziąć  udział w wojewódzkim konkursie organizowanym przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego pod hasłem " Bądź EKO, działaj EKO!" Temat II edycji konkursu brzmiał " Walka ze smogiem. Chrońmy nasze zdrowie". Prace plastyczne  należało wykonać w określonym formacie,  techniką dowolną i złożyć je do p. Kołodziejczyk. Z naszej szkoły wpłynęło 10 prac: trzy z klasy Ib ( Kajetan Brzozowski, Alan Świtała, Julia Jankowska), 5 prac z klasy IVb ( Mikołaj Łotysz, Sonia Zalewska, Wiktoria Karpisz, Szymon Szorkin, Aleksandra Samol) 1 praca z klasy IVa ( Kacper Kazimierz) oraz 1 praca z V klasy ( Barbara Wosik). Dziękuję za zaangażowanie i czekamy na rozstrzygnięcie konkursu do 15.06.2018


Maj 2018 r. 

KINO SFERYCZNE W PRZEDSZKOLU W LIPNIE I W SZKOLE W WILKOWICACH

Jedyne w swoim rodzaju kino – kino sferyczne odwiedziło naszą gminę. Futurystyczny namiot w kształcie kopuły pojawił się w Wilkowicach, a następnie w Lipnie. W spektaklu uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Wilkowicach i dzieci z Przedszkola w Lipnie ( ze wszystkich oddziałów przedszkolnych). Kosmiczna kopuła zaprosiła do środka wszystkich, którzy chłonni są niesamowitych wrażeń i efektów. Filmy wyświetlane w technologii 3D nie wymagały zakładania specjalnych okularów, a wszystko dzięki mobilnemu systemowi Atmosfera 360. Warto dodać, że w kinie sferycznym obraz wyświetlany jest za pomocą projektorów we wszystkich kierunkach – 360 stopni. Dzięki temu uczniowie i przedszkolaki mogły oglądać obraz dookoła siebie, co dało możliwość przeżywania niezapomnianych wrażeń…wrażeń, których nie ma w żadnym innym rodzaju kina.

Atmosfera 360 to przenośny system projekcji zawierający kopułę powietrzną z hermetycznymi drzwiami. Obraz wyświetlany jest na obwodzie kopuły, co daje niepowtarzalny efekt pełnej przestrzeni. Wszyscy oglądający mają wygodne miejsca leżące na odpowiednio przygotowanych materacach. Repertuar dopasowany jest do potrzeb i możliwości widzów – w zależności od wieku a także zainteresowań. Najczęściej wybierane filmy dotyczą tematyki świata podwodnego bądź kosmosu. To naprawdę więcej niż kino!!!

To nowa, nietradycyjna forma kształcenia, którą polecamy małym i dużym bo naprawdę warto!

Edyta Kaczmarek

Małgorzata Adamczewska

 


Maj 2018 r.

SPOTKANIE Z UCZNIAMI I NAUCZYCIELAMI ZE SZKOŁY W GROβRASCHEN

Spotkania międzynarodowe młodych ludzi są świetną szkołą tolerancji, świadomego i pozbawionego kompleksów współżycia w jednoczącej się Europie… Wilkowice - Lipno - Groβrӓschen

W minionym miesiącu odbyła się międzynarodowa wymiana pomiędzy Szkołą Podstawową w Wilkowicach a Szkołą w Groβrӓschen z udziałem Przedszkola w Lipnie. Było to już kolejne spotkanie organizowane na terenie naszej gminy. Uczniowie niemieckiej szkoły przyjechali do nas wraz z jej dyrektorem Tessi Franke oraz  nauczycielami.  Spotkanie trwało jeden dzień a na jego uczestników czekało wiele atrakcji integrujących ze sobą obie grupy. Goście przyjechali do Wilkowic w godzinach porannych i na samym wstępie odbyło się powitanie w gronie dyrektora Małgorzaty Adamczewskiej, przedstawicieli rady pedagogicznej oraz uczniów szkoły, a następnie zaproszono wszystkich na poczęstunek i chwilę relaksu po długiej podróży – warto dodać, że odległość pomiędzy zaprzyjaźnionymi szkołami wynosi ok.230 km. Podczas lekkiego posiłku uczniowie i nauczyciele mieli możliwość rozmowy i bliższego poznania się z niemieckimi gośćmi. Następnie wszyscy wzięli udział w zwiedzaniu szkoły – jej poszczególnych pomieszczeń – odwiedzano klasy lekcyjne, bibliotekę, świetlicę, salę gimnastyczną, gabinety i pracownie specjalistyczne. Podczas szkolnego spaceru po szkole słychać było rozmowy, a  w głosie uczestników entuzjazm oraz narastające pozytywne emocje. Na pewno nikt nie nudził się, ponieważ zaraz potem goście obejrzeli program artystyczny przygotowany przez starszaków z oddziału przedszkolnego w Wilkowicach. Taniec i wspólne zabawy integracyjne pozwoliły najmłodszym na integrację, obserwację i dostarczyły kolejnych doświadczeń w kontaktach z obcą kulturą i językiem. Przedszkolaki potrafiły przywitać się i pożegnać w języku niemieckim. Ku naszemu zaskoczeniu grupa niemieckich uczniów równie dobrze posługiwała się prostymi słowami w języku polskim np. dzień dobry, do widzenia, dziękujemy czy pozdrawiamy. Przedszkolaki przygotowały dla gości upominek w postaci albumu – flaga niemiecka wykonana różnymi technikami plastycznymi. Kolejną atrakcję stanowiły dla uczniów uczestniczących w wymianie zabawy słowne oraz quizy przygotowane i prowadzone  w języku angielskim. Wszyscy świetnie się bawili, a przy tym lepiej się poznawali. Zaraz potem przyszedł czas na kolejne niespodzianki – wszyscy razem pojechaliśmy autokarem niemieckim do sąsiedniej miejscowości tj. do Smyczyny.  Na przepięknym Ranczo czekały na nas bryczki oraz inne przyjemności. Przejażdżki po najbliższej okolicy cieszyły się dużym zainteresowaniem – uczniowie rozmawiali, śmiali się, żartowali  i opowiadali o sobie. Wszyscy podziwiali piękno otaczającej przyrody i entuzjazmowi nie było końca. Podczas zabaw sportowo-ruchowych każdy miał możliwość zdrowej rywalizacji i sprawdzenia sprawności swojego organizmu i samego siebie. Była muzyka, biegi, gra w piłkę a także zumba z udziałem uczniów i dorosłych uczestników. Atrakcją były także zwierzęta, które można było oglądać, karmić i głaskać pod okiem opiekunów. Oj, działo się, działo! Gdy nadeszła pora posiłku, wszyscy z ogromnym apetytem częstowali się grillowaną kiełbaską. Smakowało też ciasto „własnej roboty” i naturalne soki. Późnym popołudniem trzeba było się pożegnać. Dzień choć długi, szybko minął. Zostały wspomnienia, pamiątki..i motywacja do organizacji kolejnych spotkań. Doświadczenie pokazuje, że wymiana międzynarodowa daje spore rezultaty – uczy postaw tolerancji, motywuje do nauki języka obcego, pozwala poznać tradycje i obrzędy innych kultur. Mamy nadzieję, że takie spotkania zaowocują znajomościami, które będą trwać jeszcze długo…

Opiekunami i organizatorami spotkania byli: Małgorzata Adamczewska, Wioletta Dawidziak, Hanna Czerwińska, Edyta Kaczmarek, Małgorzata Trąbała, Bernadeta Stark.

Spotkanie odbyło się dzięki pomocy i współpracy z Urzędem Gminy, Ranczo Smyczyna – M. M.Grześkowiak, Foto Maja – D. Mazur. Dziękujemy!  

 

Małgorzata Adamczewska

Edyta Kaczmarek


KWIECIEŃ

30 kwietnia 2018 r.

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3GO MAJA

Dnia 30.04.18 r. odbył się ww naszej szkole uroczysty apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Zgromadzeni obejrzeli przedstawienie teatralne, które przybliżyło znaczenie ważnego wydarzenia historycznego, jakim było uchwalenie pierwszej w Europie konstytucji. Spektaklowi towarzyszyły pieśni patriotyczne i muzyka sławnych polskich kompozytorów. Szóstoklasiści wystąpili w strojach nawiązujących do epoki.
                organizator L. Stachowiak


27 kwietnia 2018 r.

ODŻYWIAJ SIĘ ZDROWO

W piątek, 27 kwietnia 2018 roku, uczniowie z wszystkich klas naszej placówki obejrzeli inscenizację pt.  Odżywiaj się zdrowo! . W rolę aktorów wcielili się piątoklasiści. Przedstawienie, piosenki i wystawę warzyw i owoców przygotowało szkolne koło PCK.
                          opiekun L. Stachowiak


10 kwietnia 2018 r.

SPACER DLA ZDROWIA

Dnia 10.04.br. kl.VI wraz z opiekunem p. E. Juśkiewicz-Szymańską gościła w Szkole Podstawowej w Górce Duchownej.  Zaproszeni zostaliśmy do udziału w akcji pod nazwą „Spacer dla zdrowia”, która miała na celu zachęcić społeczność lokalną, a w szczególności dzieci, do aktywnego spędzania czasu wolnego. Do akcji przyłączyła się każda szkoła  z terenu gminy, a Patronat Honorowy nad tym wydarzeniem objął Wójt Gminy Lipno.

Tego dnia przeszliśmy trasę o długości ponad 6 km „wydeptując” ponad 9.800 kroków.

 Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników czuwali panowie policjanci towarzysząc nam na trasie oraz pani pielęgniarka. Zwieńczeniem naszego spaceru był poczęstunek zorganizowany na terenie szkoły w Górce Duchownej.


MARZEC

27 kwietnia 2018 r.

GMINNE ZAWODY W PIŁCE SIATKOWEJ

27-04-2018 r. odbyły się Gminne Zawody w Piłce Siatkowej w Lipnie. Nasiuczniowie godnie reprezentowali szkołę podczas Mistrzostw, zajmując IIImiejsce.


Marzec 2018 r.

ŚNIADANKO WIELKANOCNE

        Czas świąt, każdych świąt, jest czasem magicznym, innym…. Klasa III b wraz z wychowawczynią i rodzicami spędziła ten czas bardzo świątecznie. Udaliśmy się do Smyczyny, gdzie w przepięknej gospodzie, przy ogniu z kominka zjedliśmy śniadanko wielkanocne.

        By tradycji stało się za dość, uczniowie poszukiwali również zajączka. Ten jednak postanowił zrobić dzieciom psikusa. Najpierw pozostawił koperty z zadaniami do wykonania; potem dzieci znalazły kosz z marchewkami, które musiały zostać zjedzone. Dopiero na sam koniec w tajemniczych okolicznościach pojawiły się koszyczki z niespodziankami. Ech, ten zając!.....

        Bardzo serdecznie dziękujemy właścicielom Rancza w Smyczynie, Państwu Grześkowiak za wspaniałą atmosferę, cudowne przeżycia w tak pięknym i urokliwym miejscu….


28 marca 2018 r.

KULTYWUJEMY WIELKANOCNE ZWYCZAJE

Uczniowie klasy II i IIIa  w ramach poznawania i podtrzymywania tradycji wielkanocnych , w środę 28 marca odbyli wycieczkę do Błotkowa, gdzie w chacie myśliwskiej spożywali śniadanie wielkanocne. Dzieci zasiadły do pięknie nakrytych i udekorowanych stołów, na których znalazły się tradycyjne potrawy wielkanocne przygotowane przez rodziców. Po złożeniu życzeń wszyscy spróbowali przysmaków. Następnie dzieci udekorowały drzewko pisankami, ale nie było tak prosto. Na każdej pisance znajdowały się nazwy, można było zawiesić tylko tę, na której zapisano wyraz związany z Wielkanocą. Udało się, a na pewno pomogło wcześniej zjedzone śniadanie. I tym samym dzieci zasłużyły na oczekiwane szukanie Zajączka. Podekscytowane biegały po przyległym terenie i jedno po drugim znajdowało niespodziankę. Radości było co niemiara. To nie koniec, czekały jeszcze na nich zabawy, ale niestety musiały się odbyć w chacie, ponieważ pogodzie się pomyliło i zaczął padać śnieg. Dzieci bawiły się w dmuchanie piórek, chodzenie z zawiązanymi oczami omijając jajka, ścigały się z jajkiem na łyżce, czy szukały kawałków puzzli, aby utworzyć obrazek. Pełne wrażeń wróciły do szkoły.

Dziękujemy serdecznie rodzicom za wszelką pomoc w przygotowaniu śniadania.

                                                                       Organizatorzy

Edyta Kaźmierska, Bernadeta Jędrzejewska


26 marca 2018 r.

OLIMPIADA SPORTOWA KLAS I-III

         Będąc szkołą promującą zdrowie bardzo chętnie bierzemy udział w każdej formie aktywnego spędzania czasu. Nie inaczej było i tym razem.

         W poniedziałek, 26 marca reprezentanci klas I – III naszej szkoły pojechali na Olimpiadę Sportową. Rywalizowaliśmy z uczniami Szkoły Podstawowej z Lipna i Goniembic.

         W każdej kategorii zajęliśmy II drugie. Jednak nie ważne miejsce, ważna była dla nas dobra zabawa, wspólnie spędzony czas i wspaniała atmosfera zawodów.


26 marca 2018 r. 

KONKURS PLASTYCZNY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

W poniedziałek 26 marca 2018r. rozstrzygnięty został konkurs Samorządu Uczniowskiego  pod nazwą „Pisanka wielkanocna”. Uczniowie zaprezentowali 35 pisanek wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Komisja podzieliła prace na dwie kategorie  wiekowe:  klasy I – III, IV – VII. Z uwagi na trudny wybór postanowiono nagrodzić po sześć osób w każdej kategorii. Nagrody otrzymali: ( klasy I – III) Piotr Majchrzak, Marcin Wolniczak, Julia Jankowska, Sebastian Adamski, Kajetan Brzozowski, Antonina Czwojdrak. Klasy IV – VII: Sonia Zalewska, Antoni Bartkowiak, Kacper Wolniczak, Natalia Jurga, Aleksandra  Karbowska, Mikołaj Łotysz. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki.GRATULUJEMY WSZYSTKIM  CIEKAWYCH  POMYSŁÓW!!!

 


Marzec 2018r. 

CO ROBIMY PO LEKCJACH?

Uczniowie klasy III a chętnie spędzają czas na zajęciach kółka plastycznego. Papier, nożyczki, farb  i nie tylko pozwalają im wyczarować wspaniałe dzieła. Malowanie nitką było interesującą techniką, która uruchomiła wyobraźnię uczniów i powstały ciekawe obrazy. Dzieci przekonały się też, że z plastikowych nakrętek, butelek i rurek można zrobić piękne bukiety kwiatów w wazonach.  Zajączek wielkanocny był kolejną pracą, którą stworzyli uczniowie. Nadeszła już wiosna również w naszej klasie. Parapety okienne zdobią mini ogródeczki z tulipanami i przebiśniegami, które także wykonaliśmy na kółku. Dla chcącego nic trudnego, a przy tym można też pogawędzić.

Bernadeta Jędrzejewska


23 marca 2018 r.

TEATRZYK "KUBA I BUBA CZYLI O ZASADACH SAVOIR - VIVRE DLA DZIECI

         W piątek, 23 marca uczniowie klasy IIIb i kilku kolegów z klasy II oraz przedszkolaki z grupy Bieronek udali się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Lesznie na przedstawienie pt. „Kuba i Buba czyli o zasadach savoir – vivre dla dzieci”. Teatrzyk zaprezentowali aktorzy Teatru Współczesnego w Krakowie.

         Dzieci dowiedziały się co oznaczają tajemnicze słowa „savoir – vivre”. Zapoznały się z zasadami właściwego zachowania się. Najmłodsi dowiedzieli się m.in. tego, że prawdziwa dama, nigdy nie wygląda jak przystrojona choinka; e-meile i listy świadczą o szacunku do adresata; słowa proszę, dziękuję, przepraszam są wizytówką, każdego młodego i dobrze wychowanego człowieka.

         Spektakl dzieciom podobał się i wywołał w nich refleksje na temat poprawnego zachowania się….


21 marca 2018 r.

PAN I PANI WIOSNA

         Z okazji I Dnia Wiosny w naszej szkole uczniowie szkolnego Klubu Wiewiórka wzięli udział w konkursie na najpiękniejsze przebranie za PANIĄ I PANA WIOSNĘ. Przedstawiciele klas I – III zaprezentowali się przed rówieśnikami. Wszystkie stroje były piękne, kolorowe, wiosenne.

         Zdaniem jury  najpiękniejsze stroje zaprezentowali uczniowie klasy III b, którzy zwyciężyli w konkursie. Wszystkie klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie, natomiast zwycięzcy otrzymali słodki upominek dla klasy. Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY!!!!


21 marca 2018 r.

I DZIEŃ WIOSNY

         Od kilku już tygodni z niecierpliwością czekaliśmy na dzień 21 marca. Choć pogoda nie dawała Nam nadziei na słoneczko i piękny dzień, my jednak przygotowywaliśmy się już kilka dni wcześniej, a na co??? No wiadomo – na I Dzień Wiosny. Po kilku miesiącach chłodu, mrozu, śniegu, zapragnęliśmy przegonić zimę i powitać, tak bardzo wyczekiwaną WIOSNĘ.

         Aby tradycji stało się wiele, wykonaliśmy Marzanny, przyozdobiliśmy gałązki, przebraliśmy się w kolorowe stroje i pełni uśmiechu na ustach, radości w sercu wyszliśmy na ulice naszej miejscowości, aby pożegnać zimę i powitać wiosnę.

         W kolorowym pochodzie udaliśmy się na boisko szkolne, gdzie spaliliśmy Marzanny. Śpiewaliśmy wiosenne piosenki i wznosiliśmy okrzyki „żegnaj zimo, witaj wiosno”… Wierzymy, że wiosna już nas nie opuści i na dobre zadomowi się w naszym kraju!


Marzec 2018 r. 

ŻYJĘ ZDROWO ODLOTOWO

„Żyję zdrowo – odlotowo” – pod takim hasłem odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny ogłoszony przez szkolny Klub Wiewiórka. Wszyscy uczniowie klas I – III, różnymi technikami wykonali prace konkursowe.

Jury, z każdej klasy, wybrało 1 zwycięzcę oraz wskazało 2 wyróżnienia.

Nagrodzeni uczniowie to:

Klasa I a: I miejsce – Zuzanna Jankowiak

                Wyróżnienie – Oliwia Cyka i Piotr Kaczmarek

Klasa I b: I miejsce – Anna Orzechowska

                Wyróżnienie – Hugo Franek i Julia Górczak

Klasa II : I miejsce – Ewa Gacek

                Wyróżnienie – Hubert Kozłowski i Nadia Adamska

Klasa III a: I miejsce – Karina Beszterda

                Wyróżnienie – Antonina Czwojdrak i Hubert Kozłowski

Klasa III b: I miejsce – Amelia Skrzypczak

                Wyróżnienie – Karolina Majchrzak i Stefan Rozwadowski

Wszystkim uczestnikom i nagrodzonym uczniom GRATULUJEMY!!


Marzec 2018 r.

MALI KUCHARZE

         Zadania domowe to zmora wszystkich uczniów. Jednak uczniowie klasy IIIb mają na ten temat trochę inne zdanie. Sami zaproponowali, aby wykonać w domu KSIĄŻKĘ KUCHARSKĄ. Pomysł na zadanie był niecodzienny, ale bardzo ciekawy.

         Z pełnym zaangażowaniem dzieci w domu wymyślały potrawy, jakie chciałyby zaprezentować w książce kucharskiej. Miały się w niej znaleźć propozycje na śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Pomysły były przeróżne: od zdrowych kanapek, przez dietetyczne obiady, sałatki owocowe, kolorowe naleśniki, po mufinki.

         Dzieci zaangażowały się na 100%, gdyż część potraw wykonały samodzielnie, co udokumentowały zdjęciami w książce kucharskiej.

         Gratuluję wszystkim odważnym kucharkom i kucharzom… BRAWO!


Marzec 2018 r.

MOJA ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI

W marcu br. rozstrzygnięty został konkurs „Moja zakładka do książki”. Na konkurs wpłynęło kilkanaście prac, które  wykonane zostały różnymi technikami np.  rysunek, wyklejanie, szycie, ozdabianie bibułą itp. Wybór okazał się bardzo trudny,  lecz po długiej naradzie Komisja konkursowa postanowiła przyznać 4 wyróżnienia, które otrzymali następujący uczniowie naszej szkoły:

Kajetan Brzozowski

Zofia Klich

Julia Pawlak

Sonia Zalewska

Komisja doceniła i nagrodziła wszystkie konkursowe prace.

Dziękujemy    wszystkim  uczestnikom  konkursu za wykonanie pięknych prac !


Marzec 2018 r.

PYSZNA I ZDROWA SAŁATKA OWOCOWA

Uczniowie klasy Ib  w ostatnim tygodniu uczyli się tego jak ważne dla zdrowia są witaminy, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Potrafią wymienić produkty, które zawierają witaminę A, B, C, D
Dzieci wiedzą, że mnóstwo witamin zawierają owoce. Dlatego też każdy z nich wykonał zdrową i smaczną sałatkę owocową. Sałatki smakowały wyśmienicie – nie wiemy, czy dlatego, że owoce były pyszne, czy dlatego że sami ją przyrządziliśmy? :)

 


3 marzec 2018 r.

DZIEŃ OTWARTY W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM.POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W WILKOWICACH

 

Dnia 3 marca br. o godz. 9:00 naszą szkołę odwiedziły dzieci przedszkolne, które już od 1 września będą uczniami klas pierwszych.

Przy wejściu do szkoły starsze koleżanki powitały przyszłych pierwszoklasistów, częstując cukierkami i wręczając kolorowe balony.

Następnie na sali gimnastycznej wszystkich zebranych powitała Dyrektor Szkoły, Pani Małgorzata Adamczewska, która przybliżyła funkcjonowanie szkoły i opowiedziała o  zajęciach dodatkowych, projektach,  programach, wymianach polsko-niemieckich, które odbywają się w szkole.

Pani Dyrektor opowiedziała również o planach termomodernizacyjnych, nad którymi opiekę sprawuje Urząd Gminy Lipno wraz z Wójtem Panem Jackiem Karmińskim. Termomodernizacja zacznie się już w kwietniu. Wspomniała również o planach budowy Sali gimnastycznej przy szkole.

W części artystycznej, przygotowanej specjalnie z okazji Dnia Otwartego zaprezentowali się uczniowie klasy pierwszej oraz wszystkie sekcje zajęć dodatkowych, które odbywają się na terenie szkoły i w Domu Strażaka w Wilkowicach. Rodzice i kandydaci do klas pierwszych mogli podziwiać pokaz tańca Centrum HAJDASZ, pokaz tańca mażoretkowego w wykonaniu Mażoretek NUTKI oraz trening sportowy TAEKWONDO.

Po części artystycznej można było odwiedzić sale lekcyjne, zobaczyć jak działają tablice interaktywne, jak funkcjonuje biblioteka i świetlica szkolna. W pracowni komputerowej można było spróbować swoich sił na komputerze.

Wszyscy z uśmiechem na ustach opuścili szkołę, obiecując, iż we wrześniu do nas wrócą!!!


LUTY 

28 luty 2018 r

POWIATOWE IGRZYSKA DZIECI W WARCABACH

28-02-2018 r. odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w Warcabach. Nasi uczniowie godnie reprezentowali Szkołę podczas Mistrzostw zajmując V miejsce – drużynowo  


Styczeń i luty 2018 r.

HODOWLA NOWALIJEK

Członkowie szkolnego koła PCK w grudniu, styczniu i lutym hodowali w domu oraz w klasach szczypiorek, kiełki, rzeżuchę.Utwierdzili się w przekonaniu, że zapewnienie sobie świeżych i ekologicznych nowalijek nie jest trudne.
Opiekun - L. Stachowiak


14 luty 2018 r.

FERIE Z PROFILAKTYKĄ

Dnia 14.02.br. w ramach zajęć „Ferie z profilaktyką” miał miejsce wyjazd chętnych uczniów z kl.IV-V do Kina Cinema 3D w Lesznie na film

pt:” Cudowny chłopiec”. Po powrocie z kina na dzieci czekał słodki poczęstunek i odbyły się krótkie zajęcia profilaktyczne oparte na przemyśleniach uczniów po obejrzeniu filmu.

Sponsorem przejazdu autobusem oraz poczęstunku dla uczniów był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lipnie.


8 luty 2018 r.

FINAŁ GMINNYCH MISTRZOSTW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W WARCABACH KLASYCZNYCH

08-02-2018 r. odbył się Finał Gminnych Mistrzostw Szkół Podstawowych w Warcabach Klasycznych w Lipnie. Nasi uczniowie godnie reprezentowali naszą placówkę podczas tych zawodów zajmując III miejsce – drużynowo. Cieszymy się również z osiągnięcia Mikołaja Grobelnego, który także uplasował się na III miejscu, ale indywidualnie.


6 luty 2018 r.

ZABAWA KARNAWAŁOWA KLAS IV-VII

06-02-2018 r. odbyła się zabawa karnawałowa klas IV-VII. Dzieci świetnie się bawiły.


2 luty 2018 r

OBCHODY ŚWIĘTA PATRONA SZKOŁY

W tym roku Dzień Patrona Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wilkowicach  celebrowaliśmy 2 lutego 2018r. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu, delegacja uczniów przemaszerowała pod tablicę pamiątkową, gdzie oddała hołd powstańcom zapalając znicz.

Podczas kolejnego punktu obchodów społeczność szkolna w tym dniu uczestniczyła w podniosłym apelu. Program artystyczny przedstawili wychowankowie kółka historycznego. Była to audycja radiowa urozmaicona o wiersze oraz pieśni patriotyczne, które przybliżyły historyczne znaczenie wydarzeń grudnia 1918 r. dla narodu polskiego.

Po części oficjalnej nastąpił pokaz przygotowanych wcześniej, na tę okazję, zadań. I tak kl. Ia przedstawiła flagę powstańczą, a kl. Ib piękną rozetkę, klasa druga zaprezentowała krzyż powstańczy, a klasy trzecie - plakaty dotyczące walki zbrojnej. Z kolei kl. IV zaznajomiły zebranych z wierszami o powstaniu, kl. V – z obrazami o bohaterskiej postawie żołnierzy, podopieczni z kl. VI opisali kalendarium walk od 27.12.18r. do 16.02.19r., natomiast najstarsi uczniowie stworzyli krzyżówkę na temat tego jedynego zwycięskiego czynu zbrojnego w historii naszej ojczyzny.

 

                                                   Agnieszka Górniewicz


STYCZEŃ

Styczeń 2018 r.

KRAJOBRAZ ZIMOWY

 

Zima trochę o nas zapomniała. Śniegu brak i nie można nacieszyć oczu pięknem przyrody pod śniegową pierzyną. Właśnie dlatego uczniowie klas I – III mieli możliwość udziału  w konkursie plastycznym pt.” Krajobraz zimowy”. Wpłynęło 13 prac wykonanych dowolną techniką. Uczniowie wykazali się pomysłowością i włożyli dużo pracy, aby powstały przepiękne krajobrazy. Komisja nagrodziła autorów trzech prac:

Nadię Stróżyńską z kl. I a,

Antoninę Czwojdrak z kl. III a,

Karolinę Majchrzak z kl. III b.

Pozostali artyści otrzymali dyplomy i nagrody pocieszenia. Prace można podziwiać na gazetce na korytarzu szkolnym. GRATULUJEMY!

Organizator – Bernadeta Jędrzejewska


26 stycznia 2018 r. 

EDUKACYJNA WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

W dniu 24 stycznia 2018 r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami pojechali na jednodniowa wycieczkę do Wrocławia. Droga do stolicy Dolnego Śląska upłynęła szybko i przyjemnie. Po dotarciu do Wrocławia udaliśmy się na największą w Europie „ Edukacyjną wystawę budowli z klocków LEGO we Wrocławiu”. Wszyscy z dużym zaciekawieniem oglądaliśmy wystawę. Precyzja konstrukcji z tak małych klocków różnych budowli, pojazdów, statków oraz postaci wzbudziła wielkie zainteresowanie. Największą frajdą był kącik zabaw, pełen kolorowych klocków, gdzie można było tworzyć własne konstrukcje. Po obejrzeniu wystawy i wesołej zabawie opiekunowie zaplanowali dla nas niespodziankę. Była to wizyta na stadionie Śląska Wrocław. Pani przewodnik pokazała uczestnikom, m.in. salę konferencyjną, szatnie piłkarzy, areszt i najważniejsze płytę boiska oraz trybuny. Tuż przed wyjściem z tunelu dla piłkarzy pani przewodnik uprzedziła, że wejście na murawę (choćby czubkiem buta) może zakończyć się nałożeniem wysokiej kary. Wszystkiego wysłuchaliśmy z ogromnym zainteresowaniem. Na fanach piłki nożnej i nie tylko zrobiło to wielkie wrażenie, gdyż nie często bywają na takich stadionach. Jednakże wszystkim ta atrakcja się podobała i na twarzach wywołała wielkie uśmiechy. Po tak wielu wrażeniach kolejna niespodzianka w postaci obiadu czekała na nas w restauracji stadionu. Po pysznym obiedzie udaliśmy się autokarami w drogę powrotną. Minęła bardzo szybko, przyjemnie i wesoło. Wszyscy byliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń.


10 stycznia 2018 r.

WYCIECZKA DO PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

Uczniowie klasy IIIa i IIIb  w dniu 10 stycznia 2018 r. odbyli wycieczkę dydaktyczną do PSP w Lesznie,      w celu bliższego zaznajomienia się z pracą strażaka. Funkcjonariusze straży zaprezentowali dzieciom wyposażenie wozów strażackich oraz opowiedzieli do czego ono służy. Dzieci miały możliwość sprawdzenia, jaka ciężka jest butla tlenowa, potrzymać nożyce do rozpierania i cięcia blachy, przymierzyć hełm strażacki. Oczywiście nie obyło się bez wejścia do samochodu strażackiego. Nie lada atrakcją była wizyta w komorze dymnej. Każdy, jeśli miał ochotę mógł przejść całą sprawnościową trasę, najpierw przy świetle a potem po ciemku. Oczywiście na jednym razie się nie skończyło. Dzieciom ciągle było mało. Sprawdziły też swoje siły próbując ściągać młot na siłowni, gdzie strażacy ćwiczą. Na koniec zwiedziliśmy izbę pamięci, gdzie w imieniu wszystkich uczniów Igor Przybylak podziękował strażakom i wręczył dyplom -  podziękowanie.

Organizatorzy:

Bernadeta Jędrzejewska, Daria Jakubowska


Styczeń 2018 r. 

UCZENNICA WOLONTARIUSZKĄ

Uczennica klasy II Ewa Gacek została wolontariuszką WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY. 


MISTRZ SŁOWA

Konkurs Mistrz Słowa w ramach Gminnego Czytania z Biblioteką odbył się po raz trzeci.Tegorocznemu konkursowi przyświecało hasło:  W rytmie słowa. Społeczność naszej szkoły reprezentowali: J. Gabała, N.Grobelna, A.Karbowska, L.Kośniewska, O.Roszak, L.Stark, N.Sterna, W.Wyżkiewicz. Finaliści recytowali uprzednio wylosowane utwory.Uczeń naszej szkoły, Jakub Gabała, zdobył wyróżnienie. Brawo! 
L.Stachowiak


GRUDZIEŃ

27 grudzień 2017 r.

WILKOWICKIE OBCHODY 99. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

   27 grudnia 2017r. uczciliśmy kolejną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Późnym popołudniem spotkaliśmy się na wilkowickim cmentarzu, aby przy zbiorowej mogile oddać cześć żołnierzom, którzy poświęcili życie za to, by ziemie zaboru pruskiego wróciły do Rzeczypospolitej, umacniającej swoją niepodległość. Następnie uczestniczyliśmy we mszy św., którą odprawił ks. proboszcz Maciej Kubiak w intencji poległych powstańców.

   Uroczystość kontynuowaliśmy na sali wiejskiej, gdzie uczniowie z kółka historycznego zaprezentowali montaż słowno- muzyczny, w którym przedstawili  okoliczności wybuchu powstania, jego przyczyny i skutki. Przypomnieli oni, iż czyn okupiony śmiercią około 2000 powstańców trwale zapisał się w historii naszego kraju, a powstanie wielkopolskie było jedynym w pełni udanym polskim zrywem wyzwoleńczym.

   Całość obchodów zwieńczył występ chóru „Rapsodia”, który działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lipnie. Koncert poprowadził dyrygent  zespołu– pan Damian Ziegler. Mogliśmy przypomnieć sobie i wspólnie zaśpiewać, takie utwory jak: „ Białe róże”, „Wojenko, wojenko”, „Hej, hej ułani”, „O mój rozmarynie” czy „Rozszumiały się wierzby płaczące”.  Tego wieczoru zadbaliśmy więc, aby historia i muzyka ojczysta nie malała w świadomości lokalnej społeczności.

                                                                                                                                               Agnieszka Górniewicz


Grudzień 2017 r.

KLASOWY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

                Chętni uczniowie klasy III b wzięli udział w klasowym konkursie pięknego czytania. Każde dziecko, które zgłosiło się do konkursu zaprezentowało samodzielnie wybrany wiersz, którego treść musiała dotyczyć zdrowego stylu życia. Dzieci wykazały się niesamowitą kreatywnością, gdyż wyszukały wiersze, które są mało znane.

                W konkursie udział wzięli:

Maja Kosmala „Na straganie”

Karolina Majchrzak „ W zdrowym ciele, zdrowy duch”

Julita Bródka „ W zdrowym ciele, zdrowy duch”

Nina Tuliszka „ Abecadło zdrowia”

Wiktor Rachwał „ Pomidor”

Mateusz Frąckowiak „ Natka szczerbatka”

Borys Zdanowicz „ Zdrowy tryb życia”

                Komisja konkursowa oceniała: wybór wiersza i jego tematykę, zwracanie uwagi podczas czytania na znaki interpunkcyjne i dykcję, ogólne wrażenie.

 Ponaradzie jury zdecydowało, że wyróżni za udział w konkursie wszystkich uczestników. Natomiast I miejsce zajął Borys Zdanowicz, któremu bardzo serdecznie gratulujemy…. BRAWO!


19 grudzień 2017 r.

LEKCJA PRZESTROGI

     O tym, jak duże  i nieodwracalne koszty zarówno finansowe, jak i życiowe ponoszą osoby  uzależnione dowiedzieli się uczniowie kl.VI i kl.VII na niecodziennej lekcji profilaktycznej dn. 19. 12 br. Tego dnia, dzięki współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lipnie, gościliśmy w szkole p. Hannę Jędrzejewską- specjalistę terapii uzależnień z Ośrodka Monar w Lesznie oraz p. Wojciecha Łaszczyńskiego- pracownika Ośrodka Monar, którzy dzieląc się własną wiedzą i doświadczeniem z pracy, wyjaśnili uczniom, że zdrowy rozsądek i świadomość różnego rodzaju zagrożeń wynikających z używania substancji odurzających mogą przestrzec młodych ludzi przed nałogami.


15 grudzień 2017 r.

XV ŚWIĄTECZNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ HALOWEJ

15-12-2017 r.  odbyły się zawody sportowe - XV Świąteczny Turniej Piłki Nożnej Halowej.  Organizatorem była  Szkoła Podstawowa w  Zimnowodzie.
Naszą placówkę godnie reprezentowali chłopcy z klas IV, VI oraz VII. Mimo, że nie udało się zdobyć miejsca na podium,  to na pewno był  to pożytecznie wykorzystany czas.

    Piotr Teślak


14 grudzień 2017 r.

CUD ŚWIĘTEJ NOCY ...

 

„Znowu minął rok, znów za oknem pada śnieg.

Blask choinki w domu lśni, bo świąteczne idą dni.

Kolędnicy odwiedzają każdy dom,

Dzwonią sanie pośród zasp, bo kolędy nadszedł czas.”

 

Tymi słowy rozpoczęliśmy magiczne, czwartkowe popołudnie w Domu Strażaka w Wilkowicach.

Zaproszeni goście, przybyli rodzice i nauczyciele mieli okazję obejrzeć przygotowane przez uczniów Jasełka. Piękna dekoracja, wspaniale przygotowani i przebrani dziecięcy aktorzy, świąteczna muzyka przeniosła wszystkich ponad 2000 tysiące lat temu, do czasów, kiedy narodził się maleńki Jezus…

Ten wspaniały czas przypomniał obecnym o pięknych chwilach, które wydarzyły się w Betlejem.

Dziękujemy wszystkim Gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, wspólnie z nami kolędowali, zakupili świąteczne ozdoby na szkolnym kiermaszu…

Wszystkim Państwu życzymy WESOŁYCH ŚWIĄT….


12 grudzień 2012 r. 

ARIE OPEROWE ZE STOWARZYSZENIEM "MUZYKA DLA WSZYTKICH"

 

Przez ostatnie cztery miesiące w naszej szkole odbywały się koncerty prowadzone przez Pana Dominika Schulza ze Stowarzyszenia „Muzyka dla wszystkich” w ramach projektu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Ostatni miesiąc projektu poświęcony został światowym ariom operowym. Uczniowie poznali najsłynniejsze tematy muzyczne z opery „Wilhelm Tell”Gioacchino Rossiniego oraz „Carmen”Georgesa Bizeta. Poznali również życiorys twórcy polskiej opery narodowej - Stanisława Moniuszki i jego największe dzieła:„Halkę” oraz „Straszny dwór”. Podczas koncertu  uczniowie oglądali krótkie ilustracje filmowe z inscenizacji operowych wykonywanych oper.

Prowadzący koncert Pan Dominik Schulz podziękował Pani Dorocie Urbańczak oraz Pani Dyrektor Szkoły Małgorzacie Adamczewskiej za bardzo dobrą współpracę a naszym wolontariuszom za pomoc w przeprowadzeniu zbiórki środków czystości dla leszczyńskiego Caritas. Następujący uczniowie:    Marika Grygier, Natalia Jurga, Aleksandra Linke, Patrycja Ratajczak, Weronika Wyżkiewicz otrzymali dyplomy i czekolady. Pani Dyrektor Małgorzata Adamczewska podziękowała muzykom za piękne koncerty i możliwość uczestniczenia naszej młodzieży w tym projekcie muzycznym. 

Koncerty cieszyły się dużym powodzeniem. Każdy z nich uatrakcyjniany był konkursem wiedzy z zakresu omawianego w czasie koncertu materiału. Uczniowie nagradzani byli płytami CD z muzyką poważną. W ramach projektu przeprowadzona została także zbiórka artykułów czystości dla dzieci z Domu Dziecka. Jej wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Celem tego projektu było umożliwienie uczniom bezpośredniego kontaktu z muzyką poważną wykonywaną na żywo, aktywizacja życia kulturalnego, rozbudzenie w dzieciach i młodzieży zamiłowania do muzyki,  rozwijanie talentów i umiejętności oraz także zachęcenie ich do działań wolontarystycznych na rzecz dzieci z Domu Dziecka i osób niepełnosprawnych.

Beneficjenci projektu zachęceni zostali do rozwijania własnych umiejętności i zainteresowań, które zaprezentowali podczasKonkursu Talentów w Centrum Kultury w Osiecznej .

Cały projekt cieszył się bardzo dużym powodzeniem i zainteresowaniem wśród naszej młodzieży szkolnej.


5 grudnia 2017 r.

 

PIECZENIE PIERNIKÓW CZAS ZACZĄĆ ...

Uczniowie klasy II i IIIa postanowili, że w tym roku na szkolny kiermasz świąteczny przygotują własnoręcznie zrobione pierniczki. Do pracy zabrali się 5 grudnia po zakończonych lekcjach. Zamienili mundurki szkolne na stroje piekarzy. Z foremkami w ręku czekali, aż zawodowi piekarze  rozwałkują im ciasto, a kiedy było gotowe ruszyli, aby wycinać choinki, gwiazdki, bałwanki, gwiazdorki, reniferki i inne kształty. Wszyscy pracowali z ogromnym zaangażowaniem. Niektórzy nawet próbowali wałkować ciasto, chociaż wałek ważył sporo. Pani kucharka pomogła upiec pierniczki, a dzieci ozdabiały je różnokolorowymi lukrami oraz posypkami. Odkryły też, że lukry można mieszać tak jak farby i powstają nowe kolory.  Nie obyło się również bez degustacji. Trzeba było sprawdzić czy smaczne. Na drugi dzień dzieci pakowały do słoiczków a wychowawczynie przygotowały ozdobne kapturki.

Dziękujemy serdecznie za pomoc panom Jakubowi i Sebastianowi Nowak oraz państwu Grygier za dostarczone lukry.

Edyta Kaźmierska

Bernadeta Jędrzejewska


ZAJĘCIA PROJEKTOWE

Uczniowie klasy 4b biorą udział w projekcie "Nowa szansa dla uczniów z Gminy Lipno”. Uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez p. M. Kołodziejczyk Rozwijają one uzdolnienia z przyrody - "Przyroda moim hobby". Na zajęciach dzieci  rozbudzają swoje pasje poznawcze, poznają przyrodę w sposób aktywny, twórczy, dociekliwy i wytrwały, rozwijają zainteresowania  różnymi dziedzinami nauk przyrodniczych, budują naukowe podejście do rozwiązywania problemów. Zajęcia mają również wyrównywać szanse edukacyjne uczniów. Spotkania mają różny charakter. Mieliśmy zajęcia terenowe, pracę z różnymi materiałami edukacyjnymi, książkami do oznaczania roślin, wypełnialiśmy karty pracy oraz aktualnie wykonujemy zielnik drzew naszej okolicy. Uczniowie aktywnie i chętnie uczestniczą w zajęciach.


LISTOPAD

 

WARZYWA I OWOCE

W miesiącach jesiennych członkowie szkolnego koła PCK zachęcali do spożywania warzyw i owoców. We wrześniu zaprezentowali wystawkę z wierszem Jana Brzechwy Na straganieoraz ilustracjami do utworu. W październiku prezentowano świeże warzywa, a w listopadzie uczniowie wykazali się ilustracjami warzyw i owoców, które chętnie zjadają.
L.Stachowiak


29 listopada 2017 r.

ANDRZEJKOWY CZAS

 Środowe popołudnie 29 listopada uczniowie klas I – III spędzili na wspaniałej zabawie andrzejkowej. Najpierw spotkali się w klasach i zgodnie z tradycją Andrzejek wróżyli sobie. Nie obyło się bez lania wosku, losowania kartek na których zapisano co ich w przyszłości czeka, wróżby „z butami” oraz wielu innych przygotowanych przez uczniów lub wychowawczynie.  Drugą część zabawy spędzili na tańcach w sali gimnastycznej i różnorodnych zabawach przy muzyce, prowadzonych przez Pana Macieja Gabałę oraz jego pomocników Szymona  i Jakuba. Księżniczki, czarownice, muszkieterowie i chłopcy przebrani za Zorro bawili się doskonale.


28 listopada 2017 r.

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

We wtorek, 28 listopada 2017r. w ramach współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Wilkowicach odbyły się w naszej szkole „Warsztaty bożonarodzeniowe”.

         Panie Dorota Andrzejewska, Renata Jakubowska, Maria Kędzia oraz Danuta Kozłowska przygotowały propozycja ozdób gwiazdkowych, które wykonywały dzieci wraz ze swoimi rodzicami.

         Wspólnymi siłami powstały ozdoby wykonane z masy porcelanowej, bombki styropianowe, aniołki z koralików oraz piękne kartki świąteczne.

         Dzieci wycinały także papierowe choinki; ozdabiały lampiony. Efekty naszej wspólnej pracy będą Państwo mogli obejrzeć, a nawet kupić na kiermaszu szkolnym, który odbędzie się podczas Jasełek w czwartek, 14 grudnia. Serdecznie zapraszamy.


28 listopada 2017 r.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA Z KONKURSEM

Jak co roku w listopadzie w naszej szkole obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. W tym roku 28 listopada wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele dzieci, opuścili swoje zaciszne pokoiki i przybyli wraz z uczniami do szkoły.

Uczniowie klas pierwszych mieli okazję poznać historię narodzin pluszowego misia oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki.

Nie zabrakło głośnego czytania fragmentów ciekawych książek i wierszy, których bohaterami są sympatyczne misie. Wspólnie rysowaliśmy i kolorowaliśmy przy dźwiękach wesołych piosenek o misiach.
Obchodom przyświecało hasło: „Nie obejdzie się bez misia..."

Z tej okazji również odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny „Mój przyjaciel MIŚ” w którym udział wzięło 31 uczniów. Prace wykonane były różnorodnymi technikami plastycznymi: rysunek, miś namalowany farbami, wyklejanka, malowanka, prace przestrzenne itp. Wszystkie prace nagrodzone zostały drobnymi upominkami.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłowości w wykonaniu swojego ulubionego misia i zapraszamy do udziału za rok.

Uśmiech i zadowolenie na twarzach dzieci - to najlepsze podsumowanie pluszowego święta. 

 

Aneta Kosowska  Violetta Mejza


23 listopada 2017 r.

ŻYWIOŁY WOKÓŁ NAS

W czwartek, 23 listopada odbyło się spotkanie klas I – III w ramach Klubu Wiewiórka. Celem spotkania było przyjęcie uczniów z klas I do Klubu Wiewiórka.

         Uczniowie klasy III b przygotowali przedstawienie, którego tematem przewodnim były żywioły. Uczniowie poznali rodzaje żywiołów oraz ich wpływ na życie człowieka. Dzieci przekonały się, że z naturą należy żyć w zgodzie                               i szanować ją.

         Następnie uczniowie klas I musieli odpowiedzieć na kilka pytań związanych z przedstawieniem. Punktem kulminacyjnym spotkania był test „kwaśnej minki” czyli wypicie eliksiru mądrości.

         Wszyscy uczniowie świetnie spędzili czas, a na pożegnanie zostali poczęstowani pysznym, smacznym jabłuszkiem.


22 listopada 2017 r.

RELAKS  NA  BASENIE


Zjeżdżalnia, jaccusi i basen – to atrakcje z których mieli okazję skorzystać uczestnicy   popołudniowego wyjazdu na basen w dniu 22.11.2017
Celem wyjazdu, w którym udział wzięła 33 osobowa grupa uczniów klas czwartych, było propagowanie wśród dzieci zdrowego stylu życia i zachęcenie ich do czynnego uprawiania sportu oraz aktywnego wypoczynku w czasie wolnym. 
Czas spędzony w wodzie przysporzył wszystkim uczestnikom wyjazdu, oprócz korzyści zdrowotnych wiele radości i przyjemnych wrażeń. :)


22 listopada 2017 r. 

ALFIK MATEMATYCZNY

W dniu 22 listopada b.r. odbył się ogólnopolski konkurs matematyczny Alfik Matematyczny. W naszej szkole udział w nim wzięło 20 uczniów z klas 4-7. Uczniowie przez 75 minut rozwiązywali zadania matematyczne rozwijając swoje umiejętności. Wyniki konkursu pojawią się na stronie szkoły za kilka tygodni. 

 

Szkolny Koordynator Konkursu - Małgorzata Radomska


21 listopada 2017 r. 

LISTOPADOWY KONCERT MUZYKA DLA WSZYSTKICH

W miniony wtorek gościliśmy po raz trzeci w naszej szkole muzyków ze „Stowarzyszenia Muzyka dla wszystkich”

W tym miesiącu artyści wykonali najsłynniejsze walce Johana Straussa min. „Nad pięknym modrym Dunajem” oraz „Róże południa”. W wykonaniu solistki grającej na skrzypcach młodzież miała okazję wysłuchać znanego Czardasza autorstwa Vitorio Montiego. Muzycy opowiadali o swoich instrumentach min. o bardzo rzadkim instrumencie dętym drewnianym, fagocie.

Prowadzący koncert Pan Dominik Schulz przekazał podziękowania od dyrekcji  leszczyńskiego Caritas za przeprowadzoną zbiórkę środków czystości dla dzieci z domu dziecka oraz podziękował za udział naszej młodzieży w Konkursie Talentów, który odbywał się w Centrum Kultury w Osiecznej 17 listopada 2017r.

Na zakończenie koncertutrzech uczniów zostało zaproszonych do wzięcia udziału w quizie muzycznym, którego zwycięzcą w tym miesiącu został Łukasz Maćkowski z klasy VII. Zwycięzca otrzymał płytę kompaktową z muzyką klasyczną.

Koncert sfinansowany został ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelski przy Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.


17 listopada 2017 r.

SUKCES  NASZYCH  UCZENNIC

W piątek 17.11.2017r. odbył się POWIATOWY KONKURS TALENTÓW  w Osiecznej. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie „Muzyka dla wszystkich” oraz Centrum Kultury i Biblioteka w Osiecznej. Po szkolnej weryfikacji naszą szkołę reprezentowały uczennice klas trzecich i klasy czwartej b. Dziewczynki wystąpiły w kategorii otwartej. Sonia Zalewska i Wiktoria Karbowska w kategorii wiekowej klas IV – VI zdobyły drugie miejsce. Maja Kosmala w kategorii klas I – III uplasowała się na trzecim miejscu, a Nadia Borowczyk i Maja Woźna w tej samej kategorii wiekowej otrzymały wyróżnienie. GRATULUJEMY uczestniczkom konkursu i życzymy, aby rozwijały swoje pasje.


11 listopada 2017 r.

AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

 

10 listopada 2017 r., z okazji 99–tej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, w naszej placówce, miała miejsce uroczysta akademia, w celu przypomnienia istotnych dla naszej ojczyzny faktów. Uczniowie z kółka historycznego, przygotowani pod kierunkiem pani Agnieszki Górniewicz, zaprezentowali wiersze i sceny przedstawiające fragmenty z historii rodzimego kraju, które zostały stworzone na pamiątkę tej ważnej dla Polski daty. Całość urozmaiciły utwory w wykonaniu wychowanków poprowadzonych przez panią Dorotę Urbańczak, a o oprawę plastyczną zadbała pani Daria Jakubowska. 


10 listopada 2017 r.

MARCHEWKOWE ZAJĘCIA

Zajęcia dotyczące wartości odżywczych marchewki odbyły się 10.11.2017 r.


9 listopada 2017 r.

POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI

Uczennice naszej szkoły z klas I-III w dniu 9 listopada br. wzięły udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim, który odbył się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Świeciechowie.

Zuzannie Jankowiak, Anicie Czerwińskiej oraz Mai Kosmala jeszcze raz serdecznie gratulujemy, życząc dalszych sukcesów recytatorskich !!!


8 listopad 2017 r. 

ŚNIADANIE DAJE MOC

 

          Kolorowe kanapki, sałatki owocowo-warzywne, owocowe szaszłyki, soki owocowe i inne witaminowe smakołyki znalazły się dn. 08.11.br. na stołach, przy których uczniowie kl.I-III spożywali wspólnie śniadanie. Wszystko to, za sprawą udziału szkoły w kolejnej edycji ogólnopolskiego programu „Śniadanie daje moc”.

         Przygotowywanie posiłków przez uczniów w klasach połączone zostało z przypomnieniem przez wychowawców 12 zasad zdrowego odżywiania opracowanych na potrzeby programu przez Instytut Matki i Dziecka, roli witamin i składników odżywczych w naszym organizmie, ważności zachowania właściwej higieny podczas przygotowywania i spożywania jedzenia.

          Przystąpienie szkoły do akcji miało na celu zwiększenie świadomości dzieci na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w codziennych posiłkach dziecka .

Mamy nadzieję, że cele te zostały osiągnięte i uczniowie nie mają wątpliwości, że „śniadanie daje moc” na cały dzień !

 

 

                                                                                          E. Juśkiewicz-Szymańska


8-10 listopada 2017 r. 

ROGALOWE DNI

Od 8 – 10 listopada 2017r.; w środę, czwartek i piątek można było w szkole podczas przerw kupić rogale. Marika i Natalia sprzedawały te pyszne słodkości po 2 złote i 50 groszy za sztukę. W ciągu trzech dni sprzedały 200 rogali. Uzyskaną kwotę przeznaczymy na potrzeby Samorządu Uczniowskiego. Mogliśmy zajadać się tymi smakołykami dzięki Państwu Paulinie i Wojciechowi Grygier, którzy codziennie rano dostarczali je do szkoły. DZIĘKUJEMY PAŃSTWU ZA BEZINTERESOWNĄ POMOC!!!


PAŹDZIERNIK

24 października 2017 r.

KONCERT

We wtorek 24.10.2017r. wszyscy uczniowie brali udział  w kolejnym koncercie „ Czas na działanie i muzyki słuchanie” w ramach realizacji projektu FIO. Tym razem Leszczyńska Kapela Barokowa przybliżyła uczniom muzykę rozrywkową – bossa nowa. Podczas koncertu  wolontariuszki naszej szkoły przekazały zebrane środki czystości dla dzieci z Domu Dziecka Caritas w Lesznie. Muzycy zademonstrowali zebranym grę na zestawie perkusyjnym  i gitarze, krótko opowiedzieli o tych instrumentach. Na koniec spotkania  odbył się kolejny konkurs, w którym udział wzięli Michał Dubski, Bartosz Jędrzychowski i Jaś Walendowski, uczniowie klasy piątej. Po dogrywce  wygrał Jasiu, który w nagrodę otrzymał płytę.  Kolejne koncerty będą w listopadzie i grudniu. 


19 października 2017 r.

SPEKTAKL TEATRALNY KLAS IV-VI

W czwartek, 19 października 2017 roku, klasy: IVa, IVb, V i VI pojechały pod opieką wychowawców do Leszna, do Miejskiego Ośrodka Kultury. Uczniowie obejrzeli spektakl teatralny pt.Hobbit. Występowali aktorzy z Teatru Współczesnego w Krakowie.Widzowie doświadczyli wielu wrażeń.Mogli porównać losy książkowych bohaterów z interpretacją reżysera.
L.Stachowiak

 


Październik 2017 r. 

KOSZYK ZDROWIA

            Uczniowie klasy IIIb na zajęciach edukacji plastycznej wykonywali pracę, pt. Koszyk zdrowia. Temat pracy wymagał od uczniów pomysłowości,a wykonanie zadania okazało się nie lada wyczynem.

            Dzieci na ciemnej kartce rysowały ołówkiem kontury swojej pracy. Następnie farbowały sól kuchenną, pyłkiem pochodzącym z ostrzenia kredek bambino. W dalszej części kontury pracy smarowały klejem i wyklejały kolorową solą.

            Wykonanie pracy okazało się dla dzieci niesamowitym przeżyciem. Miały okazję pracować zupełnie inną formą plastyczną. Efekty pracy uczniów prezentują poniższe zdjęcia….(W rzeczywistości prace są przepiękne J)


18 pażdziernika 2017 r. 

Z PODWÓRKA NA STADION

18-10-2017 r. odbyły się zawody sportowe - XVIII edycja turnieju Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku - etap powiatowy. Miejsce rozgrywek - Lipno.
Szkołę godnie reprezentowali chłopcy klas IV-V zajmując III miejsce.
SP Pawłowice zajęła I miejsce i tym samym będzie reprezentować nasz powiat na rozgrywkach wojewódzkich - życzymy powodzenia.


16 października 2017 r.

BICIE REKORDU W PROWADZENIU RESUSCYTACJI KRĄŻENIOWO-ODDECHOWEJ 

                Kolejny już raz nasza szkoła wzięła udział w akcji zorganizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy polegającej na nieprzerwanym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej na fantomach.

                W poniedziałek, 16 października 38 uczniów z klas IIIb, IVb, V, VI pod czujnym okiem p. D. Jakubowskiej i p. D. Urbańczak, przez 30 minut prowadziło akcję „sztucznego oddychania”.

                Jak w latach ubiegłych wydarzenie to odbywało się w tym samym czasie w całej Polsce. Nasz udział przyczynił się do próby pobicia rekordu z lat ubiegłych. Czy nam się udało? Mamy nadzieję, że tak! Na wyniki musimy jednak troszeczkę poczekać…..


14 października 2017 r. 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W piątek 13 października 2017r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Święto pracowników szkoły uczciliśmy wspólnym apelem. Po występie dwóch grup mażoretek  Pani dyrektor Małgorzata Adamczewska złożyła nauczycielom życzenia. Następnie uczniowie wyrecytowali wiersze, zaśpiewali piosenki oraz zagrali na dzwonkach sto lat. Na koniec w żartach opowiedziały o szkole, uczniach i nauczycielach. Każdy nauczyciel i pracownik szkoły otrzymał jabłko z podziękowaniem oraz własnoręcznie wykonane przez uczniów zakładki do książek w kształcie kwiatka. Po części artystycznej wychowawcy spotkali się w klasach ze swymi uczniami.


12 października 2017 r. 

TEATRZYK "NOWE SZATY KRÓLA"

W czwartek, 12 października klasy II, IIIa, IIIb miały okazję obejrzeć piękny musical w wykonaniu Teatru Muzycznego Forte, pt. „Nowe szaty króla”.

Uczniowie wraz z wychowawczyniami udali się do Wyższej Szkoły Humanistycznej w Lesznie, gdzie znaną wszystkim baśń, obejrzeli z zupełnie nowej odsłonie.

Pełny humory, dowcipu, muzyki, wspaniałych dekoracji i wyśmienitych aktorów musical wywarł ogromne wrażenie na dzieciach. Gra świateł i kunszt aktorski wywoływały pozytywne emocje wśród uczniów.

Wspaniałe widowisko pozostanie na długi czas w naszej pamięci….


11/12 październik 2017 r. 

„OTWÓRZ SERDUSZKO, WEŹ JABŁUSZKO”

       11 i 12 października były w naszej szkole dniami „smakowitej” pomocy.

Akcja „Jabłuszko”, która prowadzona była na terenie szkoły spotkała się z dużym zrozumieniem i ofiarnością ze strony rodziców, uczniów i nauczycieli. Sprzedanych zostało siedem skrzynek jabłek. Dochód z akcji wyniósł 713, 10 zł. Wszystkie pieniądze przekazane zostały na leczenie i rehabilitację piątki dzieci: Bartka, Julity, Emilki, Dobrochny i Karinki.

       Bardzo dziękuję rodzicom, uczniom, nauczycielom i wszystkim osobom, które kupiły jabłuszko oraz Samorządowi Uczniowskiemu za włączenie się w przeprowadzenie akcji.

                                                                                                            E. Juśkiewicz-Szymańska


10 październik 2017 r. 

LUBIMY SURÓWKI

Kształtowanie postaw prozdrowotnych zaczyna się już od najmłodszych lat. Dlatego mając na uwadze zdrowie uczniów nie zapominamy o organizowaniu sytuacji edukacyjnych, 
które promują zdrowie. Tym razem uczniowie kl. Ib wykonywali surówki.
Mali kucharze samodzielnie tarli marchewki i jabłka na tarkach, a po ciężkiej pracy zajadali się soczystymi surówkami.



 

Październik 2017 

PIECZENIE CHLEBA

Chleb to jeden w najważniejszych produktów, jaki codziennie spożywamy w ciągu dnia. Chyba trudno każdemu z nas wyobrazić sobie śniadanko bez ciepłej bułeczki czy świeżego chlebka.

Jak wspólnie doszliśmy z uczniami do wniosku chleb chlebowi nie równy. Każdy z nas lubi coś innego. Jeden woli pieczywo pszenne, inny żytnie lub z ziarnami, ktoś następny bez dodatków. Wiadomo, w piekarni chleba jest pod dostatkiem. Dla każdego, coś dobrego!!!

Jednak uczniowie klasy IIIb postanowili samodzielnie w domu zabawić się w piekarzy i upiec chlebek. Z pomocą rodziców i zgodnie z przepisem ciężko pracowali, aby drożdże wyrosły, ciasto było dobrze wyrobione, a chlebek pięknie się upiekł.

Chętne dzieci efekty swej pracy domowej przyniosły do klasy. Mogliśmy się częstować pysznym, zdrowym, a przede wszystkim samodzielnie upieczonym chlebem. To były pyszne zajęcia…..Mmmnnniiiiaaammm !


WRZESIEŃ 

Wrzesień 2017 r. 

JAK ZAPOBIEGAĆ PRZEZIĘBIENIOM

W miesiącu wrześniu szkolne koło PCK zorganizowało konkurs plastyczny dla uczniów z klas: IV-VII. Wszystkie prace konkursowe były wykonane ładnie i zgodnie z tematem. Komisja przyznała 
I miejsce Aleksandrze Samol z IVb, 
II miejsce Kacprowi Kazimierzowi z IVa,
III miejsce Michałowi Homie i Oliwii Roszak z IVa.
Wszyscy uczestnicy otrzymali punkty dodatnie za udział w konkursie. Wielu dalszych sukcesów w konkursach oraz zdrowia życzy 
organizator Lucyna Stachowiak.


27 września 2017 r.

ROWERÓWKA KLASY IIIA

W słoneczną środę 27 września 2017 r. o godz. 12.00  uczniowie wyruszyli wraz z rodzicami i wychowawczynią na rajd rowerowy do Karczmy Borowej. Dzieci, i nie tylko, zaopatrzone w kaski oraz odblaski bez problemu pokonały trasę 8 km. Na polanie w Karczmie po krótkim odpoczynku przystąpiły do wymyślonych przez siebie zabaw. Przy skokach przez linę pomogli też rodzice. Niepokonana w skakaniu była Nikol. Uczniowie rozwiązywali też quiz o leśnej przyrodzie. Najlepsza okazała się Tosia. Nagrodą były słodkości. Była też przerwa na posiłek po takim wysiłku. Wszyscy z radością zjedli pizzę. W naturalnych warunkach dzieci uczyły się obliczać wiek rosnącego drzewa, rozpoznawać z jakiego to drzewa liść czy owoc, jaki to grzyb.  Nazbierały leśnych skarbów do koszyczka. Przyjrzeliśmy się też żuczkom oraz jaszczurce. Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali medale za udział w I klasowym rajdzie rowerowym. Oczywiście trasę powrotną też przebyliśmy na dwóch kółkach. Czyli łącznie przejechaliśmy 16 kilometrów.  Wszystko to na zdjęciach uwieczniła mama Nikol. Szkoda, że nie wszyscy z naszej klasy mogli pojechać.

B. Jędrzejewska


Wrzesień 2017 r.

KONKURS NA "JESIENNY BUKIET"

Uczniowie klas I – III mieli możliwość udziału w konkursie na „Jesienny bukiet”. To nie było trudne. Uczniowie wykazali się niesamowitą  pomysłowością w tworzeniu przepięknych jesiennych kompozycji. Jako wazony posłużyły dynie, główki kapusty, koszyczki czy  tradycyjne szklane naczynia. Znalazły się w nich śliczne kwiaty, kolorowe liście, kasztany, żołędzie, kiście jarzębiny, orzechy, trawy  i wiele innych darów jesieni. To wszystko ułożone zostało w przepiękne bukiety. Na konkurs wpłynęły 24 bukiety. Komisja miała bardzo, bardzo, bardzo trudne zadanie, aby wybrać te najpiękniejsze. 4 października 2017 r. nastąpiło rozwiązanie konkursu. Pani Dyrektor  wręczyła dyplomy i  nagrody za:

I miejsce – Radosławowi Leśniewskiemu uczniowi kl. Ib,

II miejsce – Oliwii Zielińskiej uczennicy kl. Ib,

III miejsce – Nadii Stróżyńskiej uczennicy kl. Ia i Karolinie Majchrzak uczennicy kl. IIIb

Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody pocieszenia. Wszystkim gratulujemy zaangażowania i pomysłowości.

Prace przez jakiś czas będą zdobić szkolny korytarz a inni uczniowie mogą je podziwiać.

B. Jędrzejewska


26 września 2017 r. 

KONCERT - MUZYKA DLA WSZYSTKICH

We wtorek 26.09.2017r. uczniowie naszej szkoły brali udział  w koncercie „ Czas na działanie i muzyki słuchanie” w ramach realizacji projektu FIO. Leszczyńska Kapela Barokowa przybliżyła uczniom muzykę baroku.  Kwartet wystąpił w strojach tego okresu. Podczas koncertu społeczność szkolna poznała Panią Monikę Łuczak wolontariuszkę, która była w Peru i tam pomagaładzieciom. Spotkanie z Panią Martą Łuczak było zachętą do pomagania innym w ramach wolontariatu. Na koniec spotkania z muzykami odbył się konkurs , w którym udział wzięli Julka Górczak z klasy Ib, Filip Kempa z klasy IVa, oraz Jakub Gabała z klasy VI. Po dogrywce  wygrał Jakub.  Kolejne koncerty będą w październiku, listopadzie i grudniu. 


26 września 2017 r. 

UCZYMY SIĘ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

W dniu 26 września 2017 r. odbyło się spotkanie z funkcjonariuszem PSP w Kościanie, na którym to dzieci klas II, IIIa, IIIb uczyły się udzielania pierwszej pomocy. Na początku gość objaśnił dzieciom jak należy się zachować w przypadku, gdy człowiek ulega wypadkowi i traci przytomność. Zademonstrował wykonywanie poszczególnych etapów ratowania życia. Każde dziecko miało możliwość praktycznego wykonania masażu serca na fantomie. Dzieci z dużym zaciekawieniem i zaangażowaniem ćwiczyły nową umiejętność.

Strażak wręczył uczniom plakietki informujące o tym, że ręce każdego z nas mogą uratować życie innym.                                             

Oczywiście nie obyło się bez przymierzenia hełmu, co było nagrodą za aktywność. Na koniec oczywiście pamiątkowe zdjęcie. A kto ukrył się pod hełmem?

Dzieci podziękowały za ciekawą lekcję i wręczyły dyplom „nauczycielowi w mundurze”.

Bernadeta Jędrzejewska

 


25 września 2017 r.

TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ SZKÓŁ PODSTAWOWYCH GMINY LIPNO

25-09-2017 r. odbył się Turniej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych Gminy Lipno w Lipnie. Nasz zespół godnie reprezentował Szkołę podczas Turnieju zajmując II miejsce – brawo


22 września 2017 r.

SPRZĄTANIE ŚWIATA

W naszej szkole 22 września odbyło się sprzątanie świata. Uczniowie wraz z wychowawcami sprzątali teren wokół szkoły.

Wszyscy otrzymali jednorazowe rękawiczki oraz zestaw worków na śmieci. Najmłodsi sprzątali teren należący do szkoły, natomiast starsze klasy wraz z opiekunami udali się na dłuższe wyprawy.

Nasi uczniowie podczas zajęć wykonywali ciekawe prace plastyczne dot. akcji, które można obejrzeć na korytarzach naszej szkoły.

Międzynarodowa akcja miała na celu nie tylko dbanie o czystość środowiska w tym dniu, ale przede wszystkim pokazanie społeczeństwu, że nasze środowisko to nie jest wysypisko !!!


19 września 2017 r. 

WIZYTA W GROßRÄSSCHEN

Dnia 19 września br. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w

Wilkowicach wraz opiekunami wybrali się w odwiedziny do GuthsMuths Grundschule w

Groβrässchen, w Niemczech.

Wizyta miała na celu zawarcie nowych znajomości, poznanie kultury sąsiedniego kraju i

wykorzystanie umiejętności językowych w praktyce.

Wizyta w niemieckiej szkole była bardzo udana, uczniowie świetnie poradzili sobie z

komunikacją i szybko nawiązali kontakt z rówieśnikami z Niemiec.

Groβrässchen odwiedziły również dyrektor i nauczyciele Przedszkola w Lipnie. W Niemczech

mogły poznać funkcjonowanie, pracę i wyposażenie trzech przedszkoli.

Wszyscy wróciliśmy pełni wrażeń do domu. Już dziś nie możemy doczekać się przyjazdu

naszych niemieckich kolegów i koleżanek do Wilkowic.


15 września 2017 r. 

DZIEŃ KROPKI

Od pięciu lat 15 września obchodzi się International Dot Day. Jest to święto kreatywności i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. W tym roku po raz pierw
szy zorganizowaliśmy Dzień Kropki w naszej szkole. Wszyscy założyły ubrania w kropki. W wielkich kropkach rysowaliśmy to, co dla nas najważniejsze w życiu: rodzina, przyjaźń, moje zwierzątko, zdrowie. Była też okazja zrobić sobie wspólne zdjęcia.

Za rok 15 września jest kolejne Święto Kropki, bądźcie tego dnia w kropki !!!


10 września 2017 r.

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

10 września 2017 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „Mój ulubiony wiersz”. W konkursie udział wzięło kilkunastu recytatorów z kl. I – III. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane.

W konkursie wzięło udział 15 uczniów z pięciu klas.

 

I miejsce – Zuzanna Jankowiak, kl. I a

II miejsce – Anita Czerwińska, kl. II a

III miejsce – Maja Kosmala, kl. III b

 

Najlepsi uczniowie otrzymali dyplomy oraz piękne nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy drobne upominki.

Celem konkursu było rozbudzenie wśród uczniów zamiłowania do poezji, szerzenie kultury słowa poetyckiego oraz wspieranie uzdolnień recytatorskich.

Uczniowie, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca zakwalifikowali się do II etapu Powiatowego Konkursu Recytatorskiego.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach !


4 wrzesień 2017 r.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

W poniedziałek 4 września 2017 r. zainaugurowany został nowy rok szkolny. Po mszy świętej uczniowie, nauczyciele i rodzice zgromadzili się w sali wiejskiej. Uroczystą oprawę przygotowali uczniowie klas trzecich pod kierunkiem wychowawców. Wprowadzeniem flagi i odśpiewaniem hymnu państwowego rozpoczęto akademię. Uczennica klasy III b powitała zgromadzonych a następnie zabrała głos Pani Dyrektor Małgorzata Adamczewska witając nauczycieli i uczniów, a w szczególności uczniów rozpoczynających naukę w szkole, życząc im wielu miłych chwil w murach szkolnych i sukcesów w nauce. Pani Dyrektor poinformowała, że w związku z reformą edukacji nasza szkoła od tego roku szkolnego staje się ośmioklasową szkołą podstawową.

Uczniowie przypomnieli, że 78 lat temu dzieci nie mogły rozpocząć nauki, ponieważ wybuchła II wojna światowa. Minutą ciszy uczczono pamięć poległy a delegacja uczniów złożyła kwiaty i zapaliła znicz pod tablicą patrona szkoły.  Następnie uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki związane z rozpoczęciem roku szkolnego oraz złożyli życzenia pierwszoklasistom. Po zakończeniu akademii uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas.

Wszystkim życzymy owocnej pracy i samych szóstek w dzienniku.

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wilkowicach
    Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wilkowicach
    Wilkowice
    ul. Szkolna 28
    64-115 Święciechowa
  • Szkoła: 0655341395
    Hala Sportowa: 665117113

Galeria zdjęć